Czas na Cheese 2021 – na pierwszym planie dobrostan zwierząt!

Dobre wieści płyną z Piemontu – międzynarodowy festiwal Cheese w Bra odbędzie się! Tematem wiodącym tegorocznej edycji jest dobrostan zwierząt a na gości poza najprzedniejszymi naturalnymi serami, wędlinami, winami i piwem z całego świata czekają konferencje, warsztaty tematyczne, komentowane kolacje i degustacje.

Bez zwierząt nie byłoby ani mleka, ani sera, ani wędlin i choć weganie mogą na takie dictum znacząco unieść wskazujący palec, w rzeczy samej świadomemu konsumentowi nie powinno chodzić wyłącznie o nabiał, smarowidło czy wędlinę. Konsument świadomy winien zdawać sobie już sprawę, że zwierzęta to nie tylko źródło żywności, ale także nieodzowne ogniwo ekosystemu, bez którego nie sposób poważnie chronić klimat. To zaś staje się priorytetowym zadaniem mieszkańców całego globu, zarówno zwolenników produktów pochodzenia zwierzęcego, jak i tych, którzy od produktów takich stronią.

O roli zwierząt w zwalczaniu niekorzystnych zmian klimatycznych na Ziemi pisałem po niedawnej konferencji Slow Food, której prelegenci wyraźne wskazywali na znaczenie łąk i pastwisk oraz wypasanych na nich zwierząt w zmniejszaniu ilości dwutlenku węgla w atmosferze, regulacji gospodarki wodnej i zagospodarowaniu niesprzyjających rolnictwu obszarów górskich.

Zagadnienie ważkości troski o zwierzęta poruszano już podczas poprzedniej edycji Cheese, kiedy to zaprezentowano wcielaną w życie ideę „wędlin naturalnych”. Dbałość o zwierzęta w prowadzonych hodowlach stanowi jeden z najistotniejszych tej idei składowych. W tym roku to właśnie zwierzęta staną w tematycznym centrum organizowanego w piemonckim Bra przez Slow Food festiwalu Cheese, najważniejszego wydarzenia poświęconego serom z mleka niepasteryzowanego i rzemieślniczym produktom mleczarskim, w której wezmą udział drobni wytwórcy z całego świata, a które potrwa od 17 do 20 września.

Cheese 2019
Cheese 2019

Mimo utrudnień i obostrzeń powodowanych przez pandemię koronawirusa do Bra na tegoroczne święto zjadą wytwórcy z Belgii, Francji, Niemiec, Holandii, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Będzie to elita serowarskiego świata zajmująca się wytwarzaniem sera naturalnego, któremu Slow Food poświęca szczególnie wiele uwagi. Taki ser wytwarzany jest z surowego mleka i powstaje dzięki opartej na doświadczeniu serowara działalności mikroskopijnych form życia, nadających serom niepowtarzalną tożsamość. Przyjadą także wytwórcy naturalnych wędlin, wina i piwa.

Formuła festiwalu nie zmieni się, choć cała jego przestrzeń została tak zaprojektowana, aby spełniać wymogi sanitarne związane z powstrzymaniem rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa. Przed przyjazdem do Bra warto pamiętać o zabranie ze sobą unijny certyfikat covid, który będzie wymagany przy wejściu na wszystkie wydarzenia festiwalu. Można go uzyskać w aplikacji mObywatel albo poprzez Indywidualne Konto Pacjenta.

Stali bywalcy Cheese w dalszym ciągu będą mogli eksplorować świat drobnych serowarów na Targu Sera, uczestniczyć w konferencjach i degustacjach w Domu Bioróżnorodności, próbować najprzedniejszych wyrobów w Wielkiej Hali Sera, odwiedzać Enotekę, a także wystawę poświęconą pasterstwu i hodowli albo wpaść na przekąskę czy piwo na skwerze Kuchni Ulicznych, Piw Rzemieślniczych i Food Trucków.

Osobną atrakcją Cheese są warsztaty smaku i kolacje degustacyjne. Na te wydarzenia można zarejestrować się poprzez poświęconą im stronę internetową, a wstęp na nie jest biletowany. Ważną częścią Cheese są poranne i popołudniowe konferencje i wieczorne projekcje filmowe, którym towarzyszą degustacje oraz aperitif, przy czym niektóre konferencje organizowane są w wersji zdalnej. Wstęp na konferencje stacjonarne oraz na sam festiwal Cheese jest bezpłatny. Ci, którym nie uda się dotrzeć do Bra, mogą liczyć na relację z wydarzenia w mediach społecznościowych i na stronie Krytyka Kulinarnego.

W gronie znamienitych serowarów pojawi się Pascual Cabaño z Hiszpanii ze cenionymi serami Rey Silo oraz Wspólnota Slow Food Cammino de Santiago, która zaprezentuje sery z tradycji asturyjskiej a także cydr, miód i dżemy. Hiszpanię reprezentować będzie także Poncelet z Madrytu z ponad 150 odmianami sera oraz Queseria Cultivo z Isla Corazon. Wśród serowarów francuskich znajdzie się Joseph Paccard, którego rodzina od 1990 roku wytwarza wiejskie sery z surowego mleka, w tym historyczny Reblochon, oraz Marcel Petite z Comté Fort St Antoine. Gourmino ze Szwajcarii zaprezentuje tradycyjny Emmentaler z małych mleczarni, którym udało się przetrwać proces przemysłowej standaryzacji oraz Mountain Pasture Sbrinz, oba z Prezydiów Slow Food.

Reprezentowane będą także Niemcy, Belgia, Szwajcaria, Szwecja i Portugalia oraz oczywiście Włochy. Miłośnicy serów eksperymentalnych mogą liczyć na poddawane eksperymentalnym procesom starzenia Guffanti i Giandomenico Negro. Najlepsze sery Toma z Valchiusella, Orco i Soana, produkowane z surowego mleka od krów Pezzata Rossa z Doliny Aosty, zaprezentuje Matteo Villa. Silną reprezentację serowarską wystawi Piemont, z klejnotami koronnymi Prezydiów Slow Food na czele: Coazze Cevrin, Saras del Fen, Macagn, Castelmagno i Toumin dal Mel. Pojawi się też kilka Prezydiów z Trentino-Alto Adige, a wraz z nimi sery Puzzone di Moena Malga, Vezzena, Sole, Rabbi i Pejo Casolét, górski Trentingrana i Graukäse z Doliny Auriny.

Nie zabraknie też najznamienitszego w świecie serów naturalnych, Parmigiano Reggiano, który zaprezentuje Consorzio di Tutela oraz szereg innych wytwórców. Szczególną uwagę warto zwrócić na Parmigiano wytwarzany z surowego mleka krów rasy białej modeńskiej, popularnej jeszcze w latach 50. minionego wieku, a dziś zdziesiątkowanej. Wachlarz pozostałych tradycyjnych serów włoskich uzupełnią sery Pecorino z mleka owczego, na przykład toskański Pecorino Maremma, sardyńskie sery pasterskie Fiore Sardo oraz Ittiri Fresa oraz Cacciocavallo Podolico z Bazylikaty i sycylijski Vastedda z Doliny Belice.

Organizatorami Cheese 2021 są Miasto Bra i Slow Food. Wydarzenie powstaje przy wsparciu firm, które wierzą w jego wartości i cele, m.in. BBBell, BPER Banca, Consorzio del Parmigiano Reggiano, Egea, Pastificio Di Martino, Quality Beer Academy (QBA) i Reale Mutua.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Artur Michna
Artur Michnahttp://www.krytykkulinarny.pl
Artur Michna - krytyk kulinarny, publicysta, podróżnik, ekspert i komentator najbardziej prestiżowych wydarzeń kulinarnych, audytor restauracyjny, inspektor hotelowy, konsultant gastronomiczny

Teksty ―