Nadchodzi czas na Cheese – edycja 2023!

Jeśli we wrześniu będziesz w Italii, weź po uwagę nachodzące święto miłośników serów naturalnych Slow Food, na które do piemonckiego Bra warto wybrać się chociaż na jeden dzień.

Festiwal Cheese 2019, Bra
Festiwal Cheese 2019, Bra

Cheese to festiwal najprzedniejszych serów i choć organizowany jest w niewielkim piemonckim miasteczku Bra, to jest uważany za największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie tego rodzaju na świecie. Bra to kolebka Slow Food, międzynarodowej organizacji na rzecz dobrej, zdrowej i uczciwej żywności dostępnej dla każdego. Cheese to wizytówka tej organizacji, a wydarzenie organizowane jest w dwuletnich odstępach. Tegoroczna edycja potrwa od 15 do 18 września i jest szesnastą w kolejności.

Festiwal Cheese 2019, Bra
Festiwal Cheese 2019, Bra

Wbrew pozorom Cheese to nie tylko spotkanie serowarów z całego świata i to, nota bene, wyłącznie takich, których sery mieszczą się w obowiązującej w Slow Food definicji serów naturalnych. To przede wszystkim okazja do zwrócenia uwagi opinii publicznej na najbardziej palące zagadnienia związane z wytwarzaniem żywności i jej wpływem na postępujące zmiany klimatyczne. W tym roku w centrum uwagi festiwalu Cheese są pastwiska, łąki i lokalne społeczności. Wydarzeniu towarzyszy szereg otwartych dla publiczności konferencji i spotkań tematycznych, podczas których poruszane są zagadnienia związane z dobrostanem zwierząt, szacunkiem dla przyrody oraz tradycyjnych metod wytwarzania, od których niekiedy zależy los zagrożonych ubóstwem lub całkowitym wyginięciem lokalnych społeczności rozsianych w zapomnianych zakątkach świata. Spotkania, wykłady i konferencje odbywają się w specjalnej przestrzeni tematycznej zwanej Domem Bioróżnorodności. Towarzyszą im degustacje, pokazy kulinarne i prezentacje produktów związanych z tematem wydarzenia. Mowa tu nie tylko o naturalnych serach, ale też naturalnych winach i piwach oraz wędlinach. Główne tematy tegorocznych konferencji koncentrują się wokół przetrwania drobnych serowarów w obliczu przepisów faworyzujących rolnictwo intensywne, regeneracji pastwisk i obszarów górskich oraz zmian społecznych, gospodarczych i przyrodniczych powodowanych kryzysem klimatycznym.

Festiwal Cheese 2017, Bra
Festiwal Cheese 2017, Bra

Na Piazzetta Valfrè di Bonzo będzie można wziąć udział w sensorycznej podróży przez smaki łąk. To przestrzeń, którą pomyślano tak, aby uczestnicy mogli samodzielnie doświadczać właściwości łąk i pastwisk poprzez wszystkie zmysły. Mają zatem mieć możliwość zanurzenia się w zapachach, dźwiękach, smakach i stylistykach tych przestrzeni. Dzięki temu łatwiej będzie im zrozumieć, czym jest łąka, jak w jej ekosystemie współistnieją zwierzęta hodowlane, owady zapylające i ptaki, które wyspecjalizowały się w życiu na łąkach.

W Wielkiej Sali Serów i Enotece miłośnicy wyrobów naturalnych mogą liczyć na creme de la creme światowego serowarstwa rzemieślniczego. Na szczególną uwagę zasługują sery z Prezydiów Slow Food, których wytwarzanie ma szczególne znaczenie dla spuścizny kultury serowarstwa. Pośród nich organizatorzy zapowiadają Fiore Sardo i Alta Baronia Pecorino z Sardynii, Casolét z Val di Sole, Rabbi i Pejo, Puzzone di Moena, Trentingrana i Vezzena z alpejskich pastwisk Trydentu-Górnej Adygi, Cacio di Genazzano i Carmasciano Pecorino z Lacjum. Ze Szwajcarii przyjadą sery z prezydiów Sbrinz i Emmentaler, z Hiszpanii wpisane do Arki Smaku Afuega’l Pitu i Queso de Cabrales, z Anglii Stichelton a z Francji Comté i wpisany do Arki Smaku Queyras Blue. Tuż obok rozlokują się wytwórcy archetypicznych i ultranaturalnych win w stylistyce „Potrójnego A”, win z Koalicji Slow Wine, Alta Langa, Franciacorty i turyńskich wermutów.

Festiwal Cheese 2015 - zakazany ser
Festiwal Cheese 2015 – zakazany ser

Do tegorocznych nowości zalicza się przestrzeń Koalicji Kawowej Slow Food, która stawia na najwyższą jakość i łączy uczestników całego łańcucha dostaw – od rolnika po konsumenta. Zaplanowano też kultowe już Warsztaty Smaku, czyli komentowane degustacje, które zgodnie z tradycją będą się odbywać zarówno w Bra, jak i w sąsiednim Pollenzo, gdzie znajduje się Bank Wina i Uniwersytet Nauk Gastronomicznych.

Pełny program wydarzeń tegorocznego Cheese znajdziecie tutaj. Jeśli mówicie po włosku, możecie też wziąć udział w dodatkowych degustacjach tematycznych organizowanych przez włoskie regiony oraz producenta toskańskich cygar Sigaro Toscano. Na większość z nich należy się wcześniej zarejestrować, ale wstęp na niektóre jest dostępny bezpośrednio przed rozpoczęciem. Szczegóły znajdziecie tutaj. Jeśli nie znajdziecie już noclegów w okolicach Bra, co o tym czasie jest niemal pewne, to pamiętajcie, że na Cheese warto wpaść nawet przy okazji, choćby na jeden dzień.

Do zobaczenia w Bra!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Artur Michna
Artur Michnahttp://www.krytykkulinarny.pl
Artur Michna - krytyk kulinarny, publicysta, podróżnik, ekspert i komentator najbardziej prestiżowych wydarzeń kulinarnych, audytor restauracyjny, inspektor hotelowy, konsultant gastronomiczny

Teksty ―