Zdegustowani, odcinek 2 – Szampana! Ale… czy dla wszystkich?

Dostępny jest drugi odcinek zupełnie nietypowego podcastu „Zdegustowani – dezynwoltura spod stołu”, który w nowatorski, przepełniony groteską sposób, oddaje specyfikę debaty naszych czasów. Znad odium mglistego absurdu wyłania się również nieco merytorycznej wiedzy o kulturze stołu i ciekawostek z nią związanych. Właśnie trwa karnawał, pojawiają się okazje, by uczcić wieczór bąbelkami, ale czy koniecznie drogim szampanem? To właśnie temat wiodący drugiego odcinka.

Czy szampan musi pochodzić z Francji? Ile powinien kosztować i czy są alternatywy, na które warto zwrócić uwagę? W drugim odcinku podcastu „Zdegustowani”  na to pytanie odpowiadają ekspertki i eksperci zasiadający w szyderczej „Loży Ekspertów”.

Wypowie się trójka specjalistów znana z pierwszego odcinka. Pojawi się Starszy Cechu Cukierników Certyfikowanych, w pewnym stopniu też Marysia, jego partnerka. Głos zabierze także profesorka Bal Ladyna Lub-Czyk Tam-Pon, neurochirurżka zoologiczna, psycholożka i konstruktywistka psychospołeczna. Wypowie się też Jagna Bąk – czwarta (lub trzecia) podkuchenna restauracji „Jagna z Bagna”, pretendentka do siedemnastego miejsca 168. edycji programu kulinarnego „Masterszefini Infant” z gminy Tumibierz. Pozorny spokój debaty zostanie nagle zburzony, gdy na antenę wtargnie nieznany dotąd Władymir Władymirowicz Jarzynov – syn sławnego wynalazcy swojskiej przekąski o nazwie „sałatka Jarzynova”.

W części drugiej, zatytułowanej „Krytycznie ale ze smakiem” antenę zajmie Pan Krytyk, aby wespół w Panem Redaktorem podjąć dyskusję na temat szampana oraz jego tańszych emanacji. Omówione zostaną: cremant, cava, prosecco i sekt.
Wskazane zostaną wyróżniające je cechy oraz zakresy cen, za jakie można je kupić w polskich sklepach. Padnie też kilka słów na temat podróbek szampana, zarówno polskich win musujących za 5,99 zł sprzedawanych u nas w dyskontach, jak i pisanych cyrylicą i dostępnych na stacjach benzynowych za 8,99 zł. W świetle rygorystycznych przepisów, które pozwalają na nazwanie szampanem wyłącznie win pochodzących z Szampanii, omówiona zostanie niezwykła sytuacja szampana w Rosji, który dekretem tamtejszego prezydenta może być szampanem wyłącznie wówczas, jeśli pochodzi z Rosji. Dekret ów idzie dalej i skazuje francuskie oryginały na bycie w Rosji po prostu winami musującymi. Obnażeniu ulegnie też podobna praktyka winiarzy z Kalifornii, którzy wykorzystują kruczek prawny zezwalający im na nadawanie swoim wyrobom nazwy „szampan”, mimo z Szampanii przecież nie pochodzą.

Na samym wstępie audycji, która stanowi preludium tematyczne do szerszej i bardziej szczegółowej części „Krytycznie ale ze smakiem”, Pan Krytyk podda ocenie wina musujące, w tym prawdziwy szampan. Jego kompanem degustacyjnym będzie Pan Redaktor, który przy tej okazji skrupulatnie zada szereg merytorycznych pytań.

Materiał zamknie „Porada życiowa”, w ramach której głos zabierze Wróżka Podpytia, służąc słuchaczom wskazówką i wsparciem. Jakiej porady udzieli w najnowszym odcinku? Zapraszam do słuchania, zwłaszcza że Pan Krytyk to nikt inny jak sam ja!

Dobrego odbioru!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Artur Michna
Artur Michnahttp://www.krytykkulinarny.pl
Artur Michna - krytyk kulinarny, publicysta, podróżnik, ekspert i komentator najbardziej prestiżowych wydarzeń kulinarnych, audytor restauracyjny, inspektor hotelowy, konsultant gastronomiczny

Teksty ―