Home w mediach Zdegustowani, odcinek 2 – Szampana! Ale… czy dla wszystkich?

Zdegustowani, odcinek 2 – Szampana! Ale… czy dla wszystkich?

0

Dostępny jest drugi odcinek zupełnie nietypowego podcastu „Zdegustowani – dezynwoltura spod stołu”, który w nowatorski, przepełniony groteską sposób, oddaje specyfikę debaty naszych czasów. Znad odium mglistego absurdu wyłania się również nieco merytorycznej wiedzy o kulturze stołu i ciekawostek z nią związanych. Właśnie trwa karnawał, pojawiają się okazje, by uczcić wieczór bąbelkami, ale czy koniecznie drogim szampanem? To właśnie temat wiodący drugiego odcinka.

Czy szampan musi pochodzić z Francji? Ile powinien kosztować i czy są alternatywy, na które warto zwrócić uwagę? W drugim odcinku podcastu „Zdegustowani”  na to pytanie odpowiadają ekspertki i eksperci zasiadający w szyderczej „Loży Ekspertów”.

Wypowie się trójka specjalistów znana z pierwszego odcinka. Pojawi się Starszy Cechu Cukierników Certyfikowanych, w pewnym stopniu też Marysia, jego partnerka. Głos zabierze także profesorka Bal Ladyna Lub-Czyk Tam-Pon, neurochirurżka zoologiczna, psycholożka i konstruktywistka psychospołeczna. Wypowie się też Jagna Bąk – czwarta (lub trzecia) podkuchenna restauracji „Jagna z Bagna”, pretendentka do siedemnastego miejsca 168. edycji programu kulinarnego „Masterszefini Infant” z gminy Tumibierz. Pozorny spokój debaty zostanie nagle zburzony, gdy na antenę wtargnie nieznany dotąd Władymir Władymirowicz Jarzynov – syn sławnego wynalazcy swojskiej przekąski o nazwie „sałatka Jarzynova”.

W części drugiej, zatytułowanej „Krytycznie ale ze smakiem” antenę zajmie Pan Krytyk, aby wespół w Panem Redaktorem podjąć dyskusję na temat szampana oraz jego tańszych emanacji. Omówione zostaną: cremant, cava, prosecco i sekt.
Wskazane zostaną wyróżniające je cechy oraz zakresy cen, za jakie można je kupić w polskich sklepach. Padnie też kilka słów na temat podróbek szampana, zarówno polskich win musujących za 5,99 zł sprzedawanych u nas w dyskontach, jak i pisanych cyrylicą i dostępnych na stacjach benzynowych za 8,99 zł. W świetle rygorystycznych przepisów, które pozwalają na nazwanie szampanem wyłącznie win pochodzących z Szampanii, omówiona zostanie niezwykła sytuacja szampana w Rosji, który dekretem tamtejszego prezydenta może być szampanem wyłącznie wówczas, jeśli pochodzi z Rosji. Dekret ów idzie dalej i skazuje francuskie oryginały na bycie w Rosji po prostu winami musującymi. Obnażeniu ulegnie też podobna praktyka winiarzy z Kalifornii, którzy wykorzystują kruczek prawny zezwalający im na nadawanie swoim wyrobom nazwy „szampan”, mimo z Szampanii przecież nie pochodzą.

Na samym wstępie audycji, która stanowi preludium tematyczne do szerszej i bardziej szczegółowej części „Krytycznie ale ze smakiem”, Pan Krytyk podda ocenie wina musujące, w tym prawdziwy szampan. Jego kompanem degustacyjnym będzie Pan Redaktor, który przy tej okazji skrupulatnie zada szereg merytorycznych pytań.

Materiał zamknie „Porada życiowa”, w ramach której głos zabierze Wróżka Podpytia, służąc słuchaczom wskazówką i wsparciem. Jakiej porady udzieli w najnowszym odcinku? Zapraszam do słuchania, zwłaszcza że Pan Krytyk to nikt inny jak sam ja!

Dobrego odbioru!

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Exit mobile version