Terra Madre Salone del Gusto 2020 już trwa!

Rozpoczęła się tegoroczna edycja Terra Madre Salone del Gusto. W tym roku festiwal odbywa się różnych lokalizacjach na całym świecie oraz w przestrzeni wirtualnej – od jesieni aż do wiosny!

Jak już wcześniej informowałem, miłośnicy największego na świecie festiwalu smaku Terra Madre Salone del Gusto od kilku dni mają możliwość uczestnictwa w zupełnie nowej formule tej imprezy. Zagrożenia epidemiczne oraz ograniczenia w podróżowaniu skłoniły jej organizatorów do wdrożenia nowatorskiej koncepcji, która zakłada przybliżenie festiwalowych wydarzeń do zainteresowanych nimi uczestników. Stąd część rozpisanego aż na pół roku programu została przeniesiona z Turynu do setek lokalizacji na całym świecie, gdzie funkcjonują struktury Slow Food. Do tego lwia część programu realizowana jest na specjalnie powołanej dla tego celu platformie internetowej, dostęp do której otwarty jest dla każdego i to bezpłatnie. Zarejestrowani użytkownicy mogą brać udział w organizowanych na przestrzeni najbliższej połowy roku wydarzeniach, wypełniać ankiety i przyjmować wyzwania.

Terra Madre Salone del Gusto (wcześniejsza edycja)
Terra Madre Salone del Gusto (wcześniejsza edycja)

Tematem przewijającym się w niemal każdym aspekcie tegorocznej edycji festiwalu jest kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa, który stał się przesłanką do poważnej refleksji nad rolą żywności i znaczeniem łańcucha pokarmowego zarówno lokalnie jak i w ujęciu globalnym. Co należy zrobić, aby uporządkować system wytwarzania żywności? Jakich wyborów dokonywać? Jakie sposoby upraw i hodowli promować? Jak pomóc w przetrwaniu ludów tubylczych z różnych zakątków świata, które wciąż pielęgnują ginące tradycje wytwarzania żywności? Między innymi tym zagadnieniom poświęcone są konferencje, fora i dyskusje uczestników tegorocznej edycji Salone del Gusto i choć zagadnienia te nie nowe, teraz poruszane są w kontekście pandemii, dzięki czemu zyskują nowy wymiar – realne i silne piętno pilności.

Terra Madre Salone del Gusto (wcześniejsza edycja)
Terra Madre Salone del Gusto (wcześniejsza edycja)

Siejąca śmiertelne żniwo choroba Covid-19 daje bowiem racjonalne podstawy do szybkiego i skutecznego przygotowywania rozwiązań zaradczych na kryzys klimatyczny, społeczny i gospodarczy, do którego w dużej mierze doprowadził model rozwoju zasadzający się na wierze w niekończący się wzrost gospodarczy – do tego niezrównoważony i oparty na niesprawiedliwości społecznej oraz nierównej dystrybucji bogactwa.

Terra Madre Salone del Gusto (wcześniejsza edycja)
Terra Madre Salone del Gusto (wcześniejsza edycja)

Jednym z najbardziej interesujących materiałów, jaki w ostatnich dniach pojawił się na festiwalowej platformie jest otwierająca serię Food Talks wypowiedź austriackiego fizyka i ekonomisty Fritijofa Capry, który zwrócił uwagę, że pandemię koronawirusa należy postrzegać w kategoriach biologicznej odpowiedzi Gai – Ziemi na wywołany przez rozwój cywilizacyjny kryzys ekologiczny i społeczny. Źródeł wirusa Capra dostrzega w zaburzeniu równowagi w przyrodzie, zaś siejące spustoszenie skutki jego rozprzestrzeniania analizuje w kontekście zaburzeniu równowagi społecznej i gospodarczej. Jak dowodzi, pandemię Covid-19 można przezwyciężyć jedynie dzięki zbiorowym działaniom opartym na współpracy, a zatem etyczne postępowanie dla dobra wspólnego staje się dziś kwestią życia i śmierci.

Terra Madre Salone del Gusto (wcześniejsza edycja)
Terra Madre Salone del Gusto (wcześniejsza edycja)

Jak zauważyła hinduska ekolog Sunita Narain, uczestniczka telekonferencji na temat zmian w przyrodzie Azji i Oceanii, zmiany klimatyczne najszybciej dotykają dziś najbiedniejszych, ale ze względu na ich skalę, na przestrzeni czasu negatywnych konsekwencji takich zmian nie unikną nawet najbardziej zamożni. Na konieczność przemyślenia modelu społecznego opartego na wyraźnych nierównościach uwagę zwróciła Célia Xakriabá, przywódczyni ludu tubylczego Xakriabá podczas telekonferencji na temat zawłaszczania surowców przez korporacyjny kapitał w Ameryce Południowej. Karmiona żądzą zysku za wszelką cenę grabież najcenniejszych wartości przyrodniczych promuje powstawanie monokultur i związanych z nimi zagrożeń, w prostej linii prowadząc do nieodwracalnych zmian w bioróżnorodności oraz do odbierania miejsca i środków do życia ludom tubylczym. Podczas telekonferencji na temat dostępności dobrej i uczciwiej żywności za niewielką cenę dla wszystkich znana amerykańska autorka książek kucharskich Alice Waters podkreślała przywrócenie żywności jej rzeczywistej wartości, uznając to za punkt wyjścia do rewolucji żywnościowej, którą należy rozpocząć już w szkołach, edukując młode pokolenia o znaczeniu powszechnej dostępności do zróżnicowanej żywności wytwarzanej z poszanowaniem przyrody, dobrostanu zwierząt i samych wytwórców.

Terra Madre Salone del Gusto (wcześniejsza edycja)
Terra Madre Salone del Gusto (wcześniejsza edycja)

W Polsce wydarzenia festiwalowe w fizycznych lokalizacjach w najbliższym czasie nie są planowane, a podróże ku wydarzeniom organizowanym w innych krajach mogą okazać się utrudnione. Zawsze możecie jednak skorzystać z festiwalowej platformy, posłuchać ekspertów, wziąć udział w dyskusjach oraz ubogacić a może nawet zmienić swój punkt widzenia na zagadnienia, które dotyczą nas wszystkich, szczególnie w trudnych czasach pandemii.

Zapraszam też do śledzenia moich relacji, które sukcesywnie będą się pojawiać na mojej witrynie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Artur Michna
Artur Michnahttp://www.krytykkulinarny.pl
Artur Michna - krytyk kulinarny, publicysta, podróżnik, ekspert i komentator najbardziej prestiżowych wydarzeń kulinarnych, audytor restauracyjny, inspektor hotelowy, konsultant gastronomiczny

Teksty ―