Terra Madre 2020 w zupełnie nowej odsłonie!

Dobre wieści płyną w Piemontu. Tegoroczna edycja festiwalu darów matki ziemi odbędzie się i to w zupełnie nowym międzynarodowym formacie!

Największe święto miłośników idei Slow Food organizowane jest w cyklu dwuletnim, na jesieni, a centrum wydarzeń stanowi Turyn, przez kilka dni łącząc delegatów, członków, sympatyków i gości Terra Madre Salone del Gusto wokół forów, konferencji, degustacji i stoisk slowfoodowych wystawców z całego świata. W tym roku ta formuła znacznie się zmieni. Choć Turyn pozostanie sercem Terra Madre, to lista towarzyszących mu wydarzeń została rozpisana na 160 krajów należących do sieci Slow Food. Całość będzie spinać technologia cyfrowa, dzięki czemu turyńskie dotąd wydarzenie stanie się wydarzeniem ogólnoświatowym.

Terra Madre 2018
Terra Madre 2018

Organizatorzy wydarzenia stawiają kryzys wywołany pandemią Covid-19 jako źródło energii do pracy nad nowymi zrównoważonymi modelami działalności gospodarczej, przyrodniczej i społecznej. Działalność dla dobra Ziemi i lokalnych wspólnot ma się opierać na wsparciu małych producentów żywności skoncentrowanych na zrównoważonym wykorzystaniu zasobów oraz wsparciu łączących ich sieci dostaw, a także promocji świadomej turystyki, która dla wielu wspólnot rozsianych po całym świecie stanowi jedyne źródło dochodu.
Nowy format Terra Madre Salone del Gusto 2020 przedstawił Edie Mukiibi, wiceprezes Slow Food International. W jego ramach zaplanowano podjęcie szerokiej debaty angażującej rolników, rybaków, rzemieślników, kucharzy, przedstawicieli społeczności lokalnych i migrantów a także naukowców i ekspertów, która ma na celu nadanie właściwego znaczenia dobrej, czystej i uczciwej żywności dostępnej dla każdego. Kontekst Covid-19 pozwala na dostrzeżenie zależności walki o taką żywność a zwalczaniem przyczyn pandemii. Szczególnie wyraźnie rysuje się przy tej okazji problem głodu w najuboższych częściach świata spowodowany wywołanym przez pandemię zmianami oraz nagłym przerwaniem łańcuchów dostaw. Sieć Slow Food zamierza też zabrać głos w sprawie rosnących w siłę tendencji nacjonalistycznych, stając w opozycji do barier i podziałów, stawiając kultury ponad narodami, dostrzegając związki żywności nie z obszarami administracyjnymi a z regionami jej wytwarzania.

Terra Madre Salone del Gusto
Terra Madre Salone del Gusto

W ramach nowego formatu Terra Madre planowane są „rozproszone kolacje” organizowane nie tylko w Turynie przez Sojusz Kucharzy Slow Food oraz Osterie z przewodnika Slow Food „Osterie d’Italia”. Ogłaszane też będą międzynarodowe „dni działań” poświęcone działaniom symbolicznym i praktycznym na rzecz idei Slow Food. Powoływane będą „bazarki rolnicze”, które mają umożliwić nawiązanie i umocnienie kontaktów między producentami i konsumentami. Przewidziane są degustacje produktów prowadzone przez convivia oraz wspólnoty Slow Food ilustrujące charakterystykę miejscowej bioróżnorodności. Będą też organizowane wycieczki do gospodarstw rolnych i przetwórni spożywczych działających zgodnie z ideami Slow Food, dzięki którym będzie można się zapoznać z zasadami powstawania dobrej, czystej i uczciwej żywności.

Terra Madre Salone del GustoPrawdziwym przełomem dla wytwórców i wystawców prezentujących swoje produkty podczas klasycznego Terra Madre oraz zainteresowanych nimi konsumentów będzie tworzona specjalnie na potrzeby Terra Madre platforma e-commerce, dzięki której każdy, kto będzie miał ochotę, będzie mógł zapoznać się z wystawianymi wyrobami i produktami oraz zamówić je sobie do domu. Nowy wymiar uzyskają szczególnie cenione przez smakoszy „warsztaty smaku”, które będą prowadzone na żywo przez ekspertów i dostępne przez platformę internetową dla zarejestrowanych gości, którzy wcześniej otrzymają zestawy produktów do domowej degustacji. Do internetu zostaną też przeniesione slowfoodowe fora, konwencje i maratony – przestrzenie ilustrujące ideę Slow Food nie tylko słowem ale sztuką wizualną, muzyką i fotografią. Pojawi się tez internetowa wersja Arki Smaku dla szkół podstawowych i średnich, w ramach której przewidziano tematycznie przygotowane zestawy produktów, które ułatwią uczniom zgłębianie zagadnień na temat bioróżnorodności we własnych szkołach.

Terra Madre Salone del Gusto
Terra Madre Salone del Gusto

Terra Madre Salone del Gusto 2020 rozpocznie się 8 października w Turynie i potrwa sześć miesięcy. Dzięki możliwościom cyfryzacji i przeniesieniu szeregu wydarzeń do 160 krajów na całym świecie, będzie to edycja o największej w historii skali. Jak zauważył Paolo Di Croce, Sekretarz Generalny Slow Food International, właśnie w ten sposób można przekuć tragedię związaną z pandemią w silny impuls dla historycznych zmian ludzkich zachowań.
Podsumowanie i zakończenie Terra Madre planowane jest na kwiecień przyszłego roku, kiedy to w Turynie ma się odbyć Międzynarodowy Kongres Slow Food. Dokładny plan tegorocznej edycji zostanie oficjalnie ogłoszony w połowie lipca. Jak zwykle moi czytelnicy będą mieli dostęp do najświeższych informacji, oficjalnych publikacji i moich autorskich relacji ze slowfoodowych wydarzeń. W tym roku bądźcie czujni w dwójnasób, bo dzięki nowej formule Terra Madre wielu z was będzie mogło wziąć w nim udział bez ruszania się z domowych pieleszy!

A Ty co porabiasz? Może jesteś na wakacjach albo biwakujesz i coś byś zjadł? A może siedzisz w domu i masz ochotę na coś dobrego? Wybieraj z ponad tysiąca ofert restauracji z całej Polski na portalu spakowane.pl gotowych bezzwłocznie spakować Twoje zamówienie. Możesz je odebrać po drodze do domu albo zamówić dowóz! Przenieś swój restauracyjny stolik tam, gdzie masz na to ochotę – nad jezioro, do parku, przed namiot albo do własnego pokoju!

Jeśli prowadzisz kawiarnię, restaurację albo hotel i chciałbyś upewnić się, że dobrze dobrze wdrażasz zasady nowego otwarcia, zapraszam do zapoznania się z moją ofertą coachingu, konsultacji i audytu: krytykkulinarny.pl/coaching

  1. Nie podoba mi sie ideologizacja jedzenia i to co sie tutaj przedstawia, przeciwstanie lokalizmu jakiemus rzekomo zlemu „nacjonalizmowi” jest po prostu smieszne. Nacjonalizm jest naturalnym uzupelnieniem lokalizmu i naturalnym przeciwienstwem Globalizmu i Kosmopolityzmu. Bez nacjonalistycznej polityki gospodarczej nie da sie bronic lokalnych producentow, rolnikow i malych przedsiebiorcow (np. w handlu czy gastronomii)przed silami Globalnego Kapitalizmu.
    No ale trudno, niech sobie naiwniacy wierze w te lewackie bzdury. Terra Madre na pewno bedzie musialo sie zmienic, podobnie jak zmienia sie rynek zywnosci i rynek produkcji oraz dystrybucji na swiecie. Pandemia koronawirusa, polaczona z „nacjonalistyczna” polityka USA Donalda Trumpa, wojna handlowa z ChRL jest momentem przelomowym i pozytywnym.
    W nadchodzacych latach nastapi powrot produkcji na rynki lokalne, glownie do USA oraz Europy. Globalizacja jest na szczescie w odwrocie, w tym sensie, ze panstwa powracaja do „narodowej polityki”, takze w sferze produkcji i dystrybucji zywnosci. Ja juz w momencie gdy uslyszalem o Brexicie, uznalem ze to bedzie moment przelomowy i tak sie stalo. Trzeba stawiac na lokalizm i nacjonalizm oraz na zasade „koszula blizsza cialu”.
    Wlochy sa w miare blisko wiec mozna uznac ze sa „lokalne”, podobnie jak Francja, Wegry, Austria, Rumunia, Skandynawia. Mnie nie bola wiec wloskie produkty w sklepach ktorych ostatnio jest totalny wysyp.
    Wazne aby jednak kupujac zywnosci i nie tylko zywnosc kierowac sie zasada „koszula blizsza cialu”, czyli to co lokalne nalezy kupowac w pierwszej kolejnosci, nie wazne czy robi to firma X z kapitalem lokalnym czy Y z kapitalem z drugiej czesci swiata. Ot, takie polaczenie lewicowego global-liberalizmu i zasady „kapital nie ma narodowosci” z prawicowym narodowym konserwatyzmem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Artur Michna
Artur Michnahttp://www.krytykkulinarny.pl
Artur Michna - krytyk kulinarny, publicysta, podróżnik, ekspert i komentator najbardziej prestiżowych wydarzeń kulinarnych, audytor restauracyjny, inspektor hotelowy, konsultant gastronomiczny

Teksty ―