Sezon ogórkowy czyli korniszony w dłoń!

Sezon ogórkowy w pełni, zatem Krytyk Kulinarny proponuje dziś lekką przekąskę: pierwszy w świecie stek z probówki i wódkę – zimną acz zgrzaną letnim słońcem. W tle włączymy Radio Gdańsk, gdzie tester kulinarny doradza bardzo dobre jedzonka, a w oczekiwaniu na audycję skoczymy na siusiu, ale… tylko na siedząco!

Sezon ogórkowy - ogórki :)Lato sprzyja historiom nie z tej ziemi. Potwór z Loch Ness? Ufo nad Trzemesznem? A może agenci w Klewkach? Ależ skąd, to już było. W dobie wyspecjalizowanych tabloidów i profesjonalnych bulwarówek nikt już nie wierzy w takie rzeczy. Chcemy medialnej szczerości, wirtualnej prawdy. No to proszę bardzo, na początek rzucimy mięsem.

http://www.youtube.com/watch?v=ELtfS6Rd4vE

Kilka dni temu świat kulinarny obiegła wieść dekady: będą kroić hamburgera za milion i to przed kamerami. Ba, publicznie go zjedzą! Ha, bo będzie on z mięsa wyhodowanego w laboratorium! Tak, właśnie nastąpił ów przełomowy moment, który zwiastowałem już dwa lata temu. Twórcą pierwszego hamburgera z probówki jest profesor Mark Post, a historyczne danie oficjalnie zaprezentowano w Londynie. Do degustacji zaproszono testerów, którzy co prawda lekko pokręcili nosami, ale świadomi wagi chwili, przyznali, że laboratoryjny hamburger rzeczywiście sprawia wrażenie wołowego.

Sezon ogórkowy - hamburger z probówki

Tester pojawił się też w Gdańsku, ale nie po to, aby degustować nowatorskie hamburgery, a raczej aby próbować swojskie kotlety. Lokalne radio postanowiło urozmaicić swoją ramówkę o relacje gastronomiczne. Rozpisano plebiscyt, który zaowocował najlepszym w świecie rozwiązaniem: demokratycznym wyłonieniem najlepszego fachowca dzięki solidarności mas wysyłających smsy. Słuchacze wybrali najlepiej jak mogli – studentkę biologii. Po emisji pierwszych audycji część słuchaczy doszła jednak do wniosku, że kandydat może jednak nie był idealny. Ten jął narzekać, że polszczyzna testera nie taka, jakiej spodziewałby się w radiu. Tamtego rażą nowoczesne słówka, jakich używa tester, jak choćby modne ostatnio „jedzonko”. Ów wytyka testerowi nadmierną szczebiotliwość, jeszcze inny w proteście wycisza radio. Ach ci słuchacze…

Warto jednak zauważyć, że radiowy tester jest kobietą. Puryści językowi mogą być zaskoczeni, ale za to feminiści (tak, propagujmy również i tę formę!) będą wniebowzięci. Przejęcie męskiej funkcji przez przedstawicielkę płci żeńskiej to kolejny zwiastun rychłego końca dominacji męskiego szowinizmu w przestrzeni publicznej. W Polsce to ciągle zwiastun, za to w Szwecji już od dawna zupełna normalność. Tam równouprawnienie doprowadziło do dominacji kobiecego punktu widzenia, czego przykładem jest niedawna debata nad zakazem oddawania moczu na stojąco. Ten nowatorski pomysł narodził się w umyśle mężczyzny, lewicowego szwedzkiego polityka, Viggo Hansena, którego oburzało zmuszanie jego syna w przedszkolu do siusiania na stojąco, podczas gdy on sam uczył dziecię siadania na desce i solidaryzowania się w tym aspekcie z kobietami. Aby wyeliminować ten niesmaczny przejaw męskiej przewagi i ostatecznie uwolnić damy od upodlającej segregacji toaletowej, zaproponował, aby sprawę uregulować prawnie. Dodał, że oddawanie moczu na siedząco jest ponadto bardziej higieniczne i lepiej wpływa na kondycję prostaty.

Ostatnią instancją dla toaletowo zrównanego Szweda może być już tylko butelka wódki, obowiązkowo zimnej. O taką w upalne lato niełatwo. Lejący się z nieba żar nie daje żyć – obwieścił niedawno prezenter programu informacyjnego – w Opolskiem grzeje się nawet zimna wódka. Upał faktycznie dał się we znaki wszystkim, także mieszkańcom opolskiej wsi o nazwie Zimna Wódka. Zaiste, zabawna to nazwa, choć bywają bardziej kłopotliwe.

Budzące kulinarne asocjacje Twarogi Ruskie i Łopatki Polskie faktycznie brzmią krotochwilnie, ale Burdele i Kurejwy już raczej nie.

No i jak żyć w takiej Dupinie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Artur Michna
Artur Michnahttp://www.krytykkulinarny.pl
Artur Michna - krytyk kulinarny, publicysta, podróżnik, ekspert i komentator najbardziej prestiżowych wydarzeń kulinarnych, audytor restauracyjny, inspektor hotelowy, konsultant gastronomiczny

Teksty ―