Lipcowa przejażdżka kulinarna po Kaszubach, Kociewiu i Borach

Dziś kilka słów o wybrzeżowych kulinarnych wydarzeniach w lipcu. Jeśli zainteresowały was oddalone od turystycznego zgiełku gospodarstwa agroturystyczne, o których pisałem ostatnio, z pewnością zainteresują was też atrakcje kuchni regionalnej, o których piszę dziś.

Lipcowa przejażdżka kulinarna - placki z jabłkami
1. » Rodzinne pikniki kociewskie w Twardym Dole

Lipcowa przejażdżka kulinarna - sieja i szczupakLipcową przejażdżkę kulinarną można rozpocząć już w najbliższy weekend. W malowniczo położonym ośrodku wypoczynkowym w Twardym Dole na Kociewiu w każdą sobotę lipca organizowane są otwarte pikniki rodzinne z kuchnią regionalną w tle. Co tydzień na pomoście Jeziora Niedackiego, nad którym leży ośrodek, stoiska z kociewskimi przekąskami wystawiają najlepsze gospodynie z regionalnych kół. Jest szansa na ruchanki, pierogi z gomółką, parzybrodę, citronszpajzę, kuchy i kuszki. W miejscowej restauracji Pod Sosnami można zjeść smażone szczupaki, sielawy i liny prosto z jeziora oraz doskonałe placki z jabłkami.

Lipcowa przejażdżka kulinarna - wywiad Krytyka Kulinarnego Artura Michny w Radio Plus

Słowo o rodzinnych piknikach niesie gdański oddział Radia Plus, którego ekipa przez całe sobotnie popołudnie nadaje krótkie audycje na żywo znad jeziora. W minioną sobotę zainaugurowano cykl, o czym możecie posłuchać w relacji radiowej

słuchaj rozmowy

2. » Jarmark Kaszubski w Stężycy

Lipcowa przejażdżka kulinarna - Jarmark KaszubskiRegionalnych smakołyków z Kaszub można będzie posmakować w sobotę, 13 lipca, podczas Jarmarku Kaszubskiego w Stężycy. Główną atrakcją jarmarku będzie konkurs na najlepszy deser z kaszubskich truskawek. W ubiegłym roku pierwsze miejsce w konkursie zajęła Iwona Sikorska z Gościńca Malinówka za naleśniki z domowym dżemem truskawkowym.

Były swojskie i pyszne, a do tego są dostępne na co dzień w Gościńcu. Jaka truskawkowa kreacja skradnie nasze podniebienia w tym roku? Zobaczymy 13 lipca na stężyckim placu koło fontanny – początek konkursu o godz. 10.00, ogłoszenie wyników o 12.30, zaś sam jarmark będzie trwał do północy. Już dziś wpiszcie w terminarze!

3. » Festyn Kociewski w Zblewie

Festyn kociewski - zwycięski kisielTo wydarzenie też należy wpisać w terminarz, a to są sprawą barwnego konkursu Letni deser kociewski, który towarzyszy festynowi. W tym roku impreza odbędzie się 21 lipca na zblewskim stadionie przy drodze krajowej 22. W ubiegłym roku z przebogatej oferty zgłoszonych do konkursu deserów z jagód, porzeczek, wiśni, truskawek i poziomek najlepszy okazał się kisiel z czerwonej porzeczki z bitą śmietaną, który przypomniały gospodynie z Pinczyna. Regulamin konkursowy dopuszcza stosowanie w deserach wyłącznie składników swojskich, zatem zgłaszane desery to doprawdy perełki regionalnej kuchni. Koniecznie trzeba ich posmakować.

4. » Święto Pstrąga w Wojtalu

Święto Pstrąga - Wojtal

Największą i najciekawszą kulinarną imprezą plenerową Borów Tucholskich w lipcu będzie Święto Pstrąga w Wojtalu zaplanowany na 13 lipca. Od 12 lat pstrągowy festiwal cieszy się ogromną popularnością, a senny na co dzień Wojtal, malownicza aż zaszyta w borowej gęstwinie wieś, staje się celem podróży do kilku tysięcy gości. Centralnym wydarzeniem pikniku jest konkurs na najlepszą potrawę z pstrąga zaplanowany na godzinę 16.00. W minionym roku pierwsze miejsce zajął Mariusz Wawszczyk z Osiecznej, który podał pstrągi z cukinią w sosie śmietanowo-winnym. Pstrąg to produkt dla Borów Tucholskich emblematyczny. Okolice słyną bowiem jako polskie zagłębie hodowli pstrągów.

O alternatywnych dla plażowania kulinarnych atrakcjach Wybrzeża w sierpniu przeczytacie za miesiąc.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Artur Michna
Artur Michnahttp://www.krytykkulinarny.pl
Artur Michna - krytyk kulinarny, publicysta, podróżnik, ekspert i komentator najbardziej prestiżowych wydarzeń kulinarnych, audytor restauracyjny, inspektor hotelowy, konsultant gastronomiczny

Teksty ―