Kulinarny sierpień 2012 na Wybrzeżu

Zbliża się sierpień, czas na obiecaną drugą część przewodnika po wybrzeżowych letnich imprezach kulinarnych – zestawienie najciekawszych poniżej. Na każdą z nich można się wybrać, ale na Festiwal Smaku w Grucznie trzeba. Koniecznie.

Część druga – sierpień

» 5 sierpnia, Jarmark Cysterski, Żarnowiec

W pierwszą niedzielę sierpnia warto wybrać się do Żarnowca na XVI Jarmark Cysterski. Organizatorzy zapraszają na koncerty muzyki dawnej, szantowej i ludowej, pokazy rękodzieła oraz pokazy walk rycerskich. Będzie też szansa na smażone ryby prosto z morza, swojski chleb i domowe wypieki. Dochód z jarmarku wspiera renowację zabytkowej żarnowieckiej plebanii, która pamięta czasy krzyżackie. Odwiedzając imprezę można więc przy okazji przyczynić się do realizacji szczytnego celu.

» 11 sierpnia IV Łęskie Kapuśniaki, Łąg

Łęskie Kapuśniaki to jedno z najmłodszych pomorskich wydarzeń kulinarnych, ale już zdążyło sobie zjednać rzesze sympatyków. Początkowo impreza miała charakter kameralny i organizowano ją na placu przed domem kultury w Łęgu. Obecnie zainteresowanie Łęskimi Kapuśniakami jest tak duże, że organizatorzy przenieśli imprezę na otwartą przestrzeń boiska. Kluczowym elementem Łęskich Kapuśniaków jest konkurs kulinarny na najlepszą potrawę z kapusty. Jest też konkurs na najładniejszą kapuścianą maskotkę oraz na najbardziej estetyczną dekorację stoiska. Są i konkursy sprawnościowe, jak choćby Ogólnopolski Konkurs w Rzucie Kapustą o Puchar Sołtysa Łęga. Na stoiskach można spróbować swojskich przysmaków z kapusty oraz ciast.

» 15 sierpnia, Degustacja Sierpniowa, Parpary

Moc atrakcji kulinarnych czeka na gości, którzy w świąteczne sierpniowe popołudnie zechcą odwiedzić Gapiory w Parparach. Po raz dziesiąty odbędą się tam Degustacje Sierpniowe Wielkiej Konfraterni Zacnego Jadła, Napitku i Rękodzieła. W ramach imprezy w Parparach rozstawi się Jarmark Tradycyjnego Rękodzieła i Wiejskiego Jadła. Rozpisane też zostaną konkursy na najlepsze pierogi z jagodami, najlepsze swojskie wino i najlepszą nalewkę, które odbywają się w specjalnie wydzielonym i zadaszonym Fyrtlu Dziedzictwa Kulinarnego. Ciekawostką jarmarku będzie stoisko z mało znanymi w Polsce produktami z Gruzji. Będzie można spróbować aromatycznych gruzińskich win i destylatów, przetwory owocowe i warzywne oraz wodę mineralną. Mistrz kuchni molekularnej, Jean Bos, zapowiedział pokaz kulinarny. Parpary położone są w mało oczywistym miejscu, warto więc dodać, że miejscowości należy szukać w okolicach Sztumu.

» 18-19 sierpnia, Festiwal Smaku, Gruczno

W przedostatni weekend Gruczno po raz siódmy zapełni się wystawcami i gośćmi Festiwalu Smaku. Kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających zapozna się z ofertą grubo ponad stu stoisk, na których wytwórcy wysokiej jakości serów, wędlin, pieczywa, wina i nalewek prezentują swoje najlepsze produkty. Z roku na rok impreza zyskuje na popularności i prestiżu. Bywają tu gwiazdy polskiej sceny kulinarnej, organizowane są pokazy, konferencje i seminaria. Stałym elementem gruczeńskiej imprezy są też konkursy – Smak Roku, Smak Roku Dziennikarzy i Artystów, Miód Roku oraz turnieje nalewek i carvingu. Gremia jurorskie to zespoły wysokiej klasy specjalistów, a ich rozstrzygnięcia to swojego rodzaju certyfikaty jakości dla nagrodzonych produktów i przetworów, nic więc dziwnego, że wyróżnione w konkursach smakołyki cieszą się podczas imprezy szczególnym zainteresowaniem publiczności.

» 25-26 sierpnia, Dni z Muzyką i Chlebem, Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Ostatni weekend sierpnia to ostatnia okazja na na wizytę w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, gdzie przez całe lato w weekendy organizowane są Dni z Muzyką i Chlebem. Można zwiedzić skansen, posłuchać ludowej muzyki, a przede wszystkim przyjrzeć się pieczeniu chleba od rozgrzewania pieca po wypiekanie w nim bochenków. Świeżo wypieczony chleb można zjeść z ubitym na miejscu wiejskim masłem. Można też spróbować swojskich wafli wypiekanych w jednej z chałup na starej żeliwnej wafelnicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Artur Michna
Artur Michnahttp://www.krytykkulinarny.pl
Artur Michna - krytyk kulinarny, publicysta, podróżnik, ekspert i komentator najbardziej prestiżowych wydarzeń kulinarnych, audytor restauracyjny, inspektor hotelowy, konsultant gastronomiczny

Teksty ―