Gault&Millau 2020 – czapki w górę, czapki z głów!

Znana już jest oficjalna klasyfikacja restauracji Gault&Millau na rok 2020. Sam przewodnik przeszedł kilka zmian.

Zgodnie z doroczną tradycją nowe wydanie prestiżowego przewodnika po najlepszych polskich restauracjach Gault&Millau zaprezentowano podczas uroczystej gali, która stanowiła też doskonałą okazję do zgromadzenia w jednym miejscu najgłośniejszych postaci polskiej sceny gastronomicznej. A okazja to wyjątkowa także dlatego, że czołowi polscy kucharze przygotowali dla kilkusetosobowego grona gości gali dziesięciodaniową kolację uzupełnioną selekcją najprzedniejszych alkoholi. Emocji dodawała tu konkursowa formuła, w ramach której utworzono pięć dwuosobowych grup kucharskich, z których każda kolejna zajmowała się poszczególnymi etapami przygotowywanej kolacji, przy czym jeden z kucharzy przygotowywał danie w formule fine dining, a drugi w stylu niezobowiązującym.

Gault&Millau 2020
Lody z ziemniaków na ziemniakach pieczonych Przemysława Błaszczyka / Gault&Millau 2020

Co ciekawe, w mojej ocenie do grona najbardziej interesujących propozycji weszły dania wolne. Lody z ziemniaków na ziemniakach pieczonych Przemysława Błaszczyka okazały się bezsprzecznym przebojem wieczoru. Cechy wirtuozerii zdradzał też poddany skomplikowanym procesom wędzenia i marynowania łosoś Kaspra Krajewskiego, który na śmiele rozrysowanej idei sushi skonstruował własną acz bardzo udaną i lekko pikantną łososiową przekąskę.

Gault&Millau 2020
Łosoś Kaspra Krajewskiego / Gault&Millau 2020

Niezależnie od tego, że zupełnie miło zajadało się dyniowe lody Tomasza Dekera, kluczową częścią wieczoru było ogłoszenie zwycięzców wyróżnień w klasycznych dla tej klasyfikacji pięciu kategoriach.

Gault&Millau 2020
Dyniowe lody Tomasza Dekera / Gault&Millau 2020

Miano Szefa Kuchni Tradycyjnej otrzymał Rafał Kowalczyk z restauracji Stary Dom. Młodym Talentem Roku został Rafał Grzegorzek z restauracji Dworzysko. Tytuł Kobieta Szef przyznano Flavii Borawskiej z restauracji Opasły Tom. Szefem Jutra ogłoszono Łukasza Budzika z restauracji Mennicza Fusion. Najwyższe wyróżnienie i tytuł Szefa Roku odebrał Dariusz Barański z restauracji Warszawska.

Gault&Millau 2020
Szef Roku 2020 – Dariusz Barański / Gault&Millau 2020

Podczas galowego wieczoru oficjalnie uruchomiono też nową wersję aplikacji mobilnej przewodnika. Jej użytkownicy mają dostęp nie tylko do recenzji i ocen pomieszczonych w przewodniku adresów ale też do szeregu treści dodatkowych, których nie ma wersji drukowanej przewodnika. Ta przeszła bowiem szereg gruntownych zmian. Zdecydowano, że w papierowej wersji pomieszczone zostaną wyłącznie adresy godne co najmniej jednej czapki. Te, którym do czapki zabrakło punktów, będą prezentowane tylko w wersji mobilnej. Adresów w wersji książkowej jest zatem w tym roku mniej, acz łącznie tworzą zbiór bardziej prestiżowy. Gronu tych najlepszych, od lat utrzymujących wysoką jakość, nie zmieniono w tym roku treści recenzji, wychodząc z założenia, że skoro nie zmienił się poziom, nie ma sensu zmieniać opisu. W tym roku w żółtym przewodniku nie ma też zestawienia najlepszych polskich produktów regionalnych. Póki co nie ma go też w mobilnej aplikacji ale wydawca ma plany, aby w przyszłym roku te informacje do aplikacji dodać.

Gault&Millau 2020
Justyna Adamczyk / Gault&Millau 2020

Jak zapewniła redaktor naczelna przewodnika, Justyna Adamczyk, dzięki wprowadzonym zmianom najnowsza edycja polskiej wersji Gault&Millau jest bardziej poręczna w użytkowaniu i łatwiejsza w odbiorze.

Przy okazji – jeśli prowadzisz kawiarnię, restaurację albo hotel i chciałbyś upewnić się, że jesteś dobrze odbierany i idziesz z duchem czasu, zapraszam do zapoznania się z moją ofertą coachingu, konsultacji i audytu: krytykkulinarny.pl/coaching

  1. Lubie ten przewodnik, ale dziwi mnie, ze nie ma zestawienia produktow regionalnych i ich producentow. Sam, mimo dosc duzej znajomosci tematu, dopiero po przeczytaniu jednego z ostatnich wydan, poznalem sporo ciekawych miejsc i produktow z mojego regionu.
    W kazdym razie, polecam ten przewodnik kazdemu. Jest on na pewno bardziej „normalny” niz przewodnik Michelin, ktory skupia sie na gastronomii z wysokiej polki. Gault & Millau jest OK, zarowno dla laikow jak i dla koneserow.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Artur Michna
Artur Michnahttp://www.krytykkulinarny.pl
Artur Michna - krytyk kulinarny, publicysta, podróżnik, ekspert i komentator najbardziej prestiżowych wydarzeń kulinarnych, audytor restauracyjny, inspektor hotelowy, konsultant gastronomiczny

Teksty ―