Smaki Gdańska 2018 – mnóstwo nowości!

Gdzie dobrze zjeść w Gdańsku? Dokąd wybrać się na nadmotławską rybę? Czym ochłodzić się w gorący dzień? Wystartowała nowa edycja przewodnika kulinarnego Smaki Gdańska a w nim cała masa atrakcji!

Motlava
Motlava

Przewodnik kulinarny Smaki Gdańska to prześwietne narzędzie dla każdego, kto potrzebuje szybkiej i rzetelnej gastroinformacji. Pracuję przy tym projekcie od jego zarania, zatem doskonale wiem, że pomieszczone w przewodniku adresy to miejsca dokładnie sprawdzone nie tylko pod kątem jakości ale też i gdańskości. Dzięki temu w spokoju sumienia sam chętnie sięgam do przewodnika za każdym razem, gdy nagle dzwoni mój telefon z prośbą o pilne polecenie kilku godnych uwagi adresów. Kiedy z słuchawki dobywa się nieznoszący zwłoki głos, nie mam czasu na deliberowanie, a jeśli zawodzi mnie pamięć, sięgam do przewodnika i już. Ot, w ubiegłym tygodniu pomagałem w gastronomicznym ulokowaniu wymagającego amerykańskiego oficjela, od którego wiele miało zależeć, kilka dni wcześniej naprędce szkicowałem restauracyjną przechadzkę dla grupy biznesowej z Japonii, którą koniecznie należało zachwycić Polską, a jeszcze wcześniej przyczyniłem się do scementowania związku podczas romantycznej kolacji, która wiele miała wyjaśnić.

 Dancing Anchor

Dancing Anchor

Choć przewodnik istnieje w wersji papierowej jako zgrabna książeczka wielkością doskonale pasująca do wewnętrznej kieszeni marynarki, to ja najczęściej sięgam do elektronicznych zasobów Smaków Gdańska, które służą pomocą o każdej porze dnia i nocy. Jest już dostępna nowa edycja na rok 2018 a wraz z nią szereg nowych funkcji i udogodnień, dzięki czemu Smaki Gdańska jawią się gastronarzędziem jeszcze bardziej atrakcyjnym.

Motlava
Motlava

Poza typowym przewodnikiem po najlepszych nadmotławskich adresach, Smaki Gdańska to też skarbnica wiedzy o gdańskiej kuchni i gdańskich kuchmistrzach. Póki co na elektropaginach znajdziemy rozmowy z trzema szefami kuchniPawłem Wątorem (Elixir), Łukaszem Kozyrskim (Otwarta) i Pawłem Stawickim (Mercato), a lista nazwisk będzie się stopniowo powiększać. Pomieszczono tu też pokaźny zbiór inspirowanych tradycjami kuchni dawnego Gdańska autorskich przepisów na dania ze specjalnego gdańskiego menu dostępne na co dzień w polecanych w przewodniku restauracjach. Jest też informacja o tegorocznej edycji prestiżowego wydarzenia Noc Restauracji. Warto na nie zwrócić uwagę, bo tym razem jest inspirowane Światowym Zjazdem Gdańszczan oraz wydarzeniem żeglarskim Baltic Sail i trwa aż trzy noce.

 Dancing Anchor

Dancing Anchor

A nowe restauracje? W nowej edycji znajdziemy trzy nowe gdańskie lokale. Niewiele? Być może, ale pamiętajmy, że Smaki Gdańska to nie książka adresowa a antologia ściśle wyselekcjonowanych miejsc godnych najbardziej wymagających podniebień, którym udało się przejść drobiazgowy proces certyfikacyjny. Warto przy tym pamiętać, że to projekt otwarty i przystąpić do niego można z własnej inicjatywy, ale samo zgłoszenie nie gwarantuje miejsca w przewodniku, o czym z żalem przychodzi nam informować tych restauratorów, którzy co prawda swoje adresy zgłosili, ale certyfikacji nie udało im się przejść. Tymczasem do grona polecanych przeze mnie gdańskich restauracji dołączają trzy autentyczne perły. Poczytajcie co nieco na ich temat.

Motlava
Motlava – Pyzy z mięsem z kaczki / boczek / demi-glace drobiowy

Motlava
Pyzy z mięsem z kaczki / boczek / demi-glace drobiowy
Za tym prostym acz radującym podnienienie talerzem stoi jedna z najgłośniejszych postaci trójmiejskiej gastronomii, Łukasz Toczek. Tym razem proponuje nam kuchnię najbliższą sercu, bo naszą, polską, klasyczną. Oto dwie puszyste pyzy. Są pełne kaczego dobra i spoczywają na wyrazistym kaczym sosie. To doskonały przykład domowej polskiej klasyki ale w bezdyskusyjnie profesjonalnym wydaniu.

Dancing Anchor
Dancing Anchor – Dorsz / soczewica / warzywa z algami / sos kawiorowy / palone orzechy

Dancing Anchor
Dorsz / soczewica / warzywa z algami / sos kawiorowy / palone orzechy
Jeśli macie ochotę spróbować mistrzowskiej wariacji na temat typowego gdańskiego lajtmotiwu, czyli naszego poczciwego dorsza, wpadnijcie do Tańczącej Kotwicy. Podają go tu w pełni białej soczystości na porcji czarnej soczewicy w zielonym anturażu warzyw i plastra grillowanej limonki. Kawiorowy sos przydaje daniu głębi a algi dodają mu sporo umami i szczyptę autorskiego sznytu.

Neighbours Kitchen
Neighbours Kitchen – Kaczka konfitowana na czerwonej kapuście

Neighbours Kitchen
Kaczka konfitowana na czerwonej kapuście
Konfitowanie to najlepszy sposób na kacze udko, choć wymaga czasu i umiejętności. Tych załodze Sąsiadów nie brakuje, więc jeśli macie ochotę na kaczkę o wyjątkowo wyrafinowanym stopniu delikatności, spróbujcie jej tutaj. Akompaniament wygrywa tu słodko-kwaśne trio złożone z ćwiartek pieczonego jabłka, porcji czerwonej kapusty i odrobiny żurawiny w sosie.

Motlava
Motlava

Korzystajcie zatem ze Smaków Gdańska do woli i pamiętajcie też o tegorocznej edycji Nocy Restauracji – od 6 do 8 lipca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Artur Michna
Artur Michnahttp://www.krytykkulinarny.pl
Artur Michna - krytyk kulinarny, publicysta, podróżnik, ekspert i komentator najbardziej prestiżowych wydarzeń kulinarnych, audytor restauracyjny, inspektor hotelowy, konsultant gastronomiczny

Teksty ―