Cheese 2015. 2. Toskańskie cygaro

Czy wiedzieliście, że we Włoszech od wieków wytwarza się cygara? Czym te włoskie różnią się od popularnych w świecie cygar karaibskich? Czy pasują tylko do mocnych alkoholi? A może sprawdzą się też do koktajlu, przekąsek albo deserów? Jak wypadną na tle serów?

Sigaro Toscano
Sigaro Toscano

Zgodnie z obietnicą wracam do Piemontu na wielkie slowfoodowe święto sera, choć dziś w kontekście włoskich cygar. Okazuje się bowiem, że cygara można łączyć nie tylko z mocnymi alkoholami ale też z jedzeniem, nawet deserami. Rzecz wymaga jednak stosunkowo zaawansowanej wiedzy o cygarach, a w szczególności umiejętności rozróżniania niuansów smakowych i aromatycznych w cygarowym dymie. Podczas mojego pobytu w Bra miałem okazję uczestniczyć w kilku cygarowych spotkaniach, podczas których eksperci z Sigaro Toscano omawiali techniki łączenia cygara z różnymi produktami.

Ser w liściach tytoniu
Ser owinięty w liściach tytoniu

W odróżnieniu od słodkich cygar karaibskich cygara włoskie cechują wyraźne nuty goryczkowe. Dlatego te łagodniejsze łatwo dało się połączyć z bohaterami piemonckiego święta, serami. Do klasycznego toskańskiego cygara podano kilka różnych serów, w tym jeden owijany liśćmi tytoniu i w nich dojrzewający, wytwarzany na specjalne zamówienie Sigaro Toscano. Podano także kilka rodzajów pizzy z różnymi serami. Także i w takim anturażu delikatne włoskie cygaro klasyczne spisało się doskonale.

Pizza i cygaro toskańskie
Pizza i cygaro toskańskie

Desery i słodkie koktajle połączono z cygarem mocniejszym i bardziej wyrazistym, którego moc i charakter stały w opozycji do słodyczy piemonckich maślanych herbatników oraz czekoladowo-orzechowego ciasta, choć nie konkurowały z nimi o prymat. Wprost przeciwnie, raczej się uzupełniały i równoważyły. Perlisty koktajl na bazie białego musującego wina stanowił zaś odświeżający kontrapunkt. Musujące bąbelki miały zadziałać w ustach podobnie jak klasyczne alkohole tradycyjnie podawane do cygar, na przykład grappa, których zadaniem jest oczyszczenie podniebienia i przygotowanie go do kolejnej porcji zawartych w cygarowym dymie aromatów. Do takiego cygara, o mocnym charakterze, serów nie proponowano. Zamiast się uzupełniać, cygaro i ser walczyłyby z sobą o pierwszeństwo na podniebieniu. Jak pokazuje doświadczenie, z serami znacznie lepiej wypadają cygara delikatne, które będą w stanie złagodzić silne akcenty smakowe i aromatyczne sera. Gospodarze zaproponowali też gościom spotkanie inny ciekawy eksperyment – połączenie aromatów z koktajlu gruszkowego na bazie tequili z gorącym dymem cygara. Kłąb świeżego dymu należało wydmuchnąć do wnętrza szklanki z koktajlem tak, aby wymieszał się w niej z aromatami chłodnego koktajlu. Taki eksperyment można przeprowadzić w domu albo w klubie cygarowym. Mogę tylko polecić.

Maślane ciasteczka podawane do cygara
Maślane herbatniki podawane do cygara

Cygara mają we Włoszech kilkusetletnią tradycję. Do dziś istnieje tam kilka tradycyjnych manufaktur specjalizujących się w ręcznej produkcji. Co ciekawe, tradycyjne cygaro potrzebuje czasu, aby móc je zapalić. Świeże jest na to zbyt mokre. Należy je wysuszyć, a potem umieścić w odpowiednich warunkach, aby mogło dojrzeć. Zazwyczaj na takie dojrzewanie przeznacza się około roku i dopiero wówczas po prawdziwe włoskie cygaro sięga jego prawdziwy koneser.

Cygaro toskańskie
Cygaro toskańskie w połączeniu z koktajlem na bazie tequilli

Co ciekawe, włoskich cygar nie przycina się przed rozpaleniem. Na wypalenie jednego trzeba przewidzieć około godziny. Można je jednak w dowolnym momencie zgasić i ponownie rozpalić, nawet następnego dnia. To ważne także w tych przypadkach, gdy pozostawione zbyt długo samemu sobie, cygaro zgaśnie samo. Trzeba tylko pamiętać, żeby przed ponownym rozpaleniem odciąć spopielałą końcówkę.Na krótką lekcję jak i z czym łączyć włoskie cygara zapraszam do mojej najbliższej audycji w JemRadiu. Moim i Państwa gościem będzie mistrz cygara toskańskiego, Terry Nesti. Pierwszą część audycji poświęcę zaś rozmowie z Ernestem Jagodzińskim, szefem kuchni restauracji Cucina w City Park w Poznaniu. Omówimy nowe jesienne menu Cuciny, pochylimy się nad współczesnym obrazem polskiej kuchni fine dining, a także coraz bardziej śmiałą promocją margaryny, także w TopChef. Na relację tekstową z kolacji w Cucinie zapraszam zaś Czytelników w najbliższą środę.

Najbliższa audycja Krytyk Kulinarny w JemRadio zapowiada się zatem wyjątkowo elegancko. Zwieńczy ją spotkanie z Panem Makarym, z którym wypalę toskańskie cygaro, przysługując się ciekawostkom medialnym ze sceny kulinarnej, które Pan Makary przyniesie – o prowadzeniu po dwóch winach i małpce, o handlu w szkolnych toaletach, zamkniętych szkolnych sklepikach i zielonym kolorze tego, co zostaje po zjedzeniu i przetrawieniu hamburgera. Premiera w środę od 20.00 do 22.00 (powtórki zgodnie z ramówką, którą codziennie można sprawdzić na FB JemRadia). Jak odbierać JemRadio, dowiesz się na www.jemradio.pl

  1. Bardzo ciekawe. Raz w życiu paliłem cygaro i absolutnie nie dla mnie to, podobnie jak wszelkie inne używki, poza rzecz jasna „chlebem w płynie”.
    Włochy, Grecja, Hiszpania słyną z tego, że się pali duzo, tytoniu przede wszystkim. O cygarach popularnych w Hiszpanii, słyszałem, a skoro Włochy to jednak podobna kultura, to bardzo możliwe, że i tu pali się sporo.
    W ogóle dużo jest ciekawostek związanych z krajami południa, na przykład to, że głównym rynkiem dla whisky nie jest wcale Szkocja, Anglia, ale Francja gdzie konsumpcja na głowę jest najwyższa w Europie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Artur Michna
Artur Michnahttp://www.krytykkulinarny.pl
Artur Michna - krytyk kulinarny, publicysta, podróżnik, ekspert i komentator najbardziej prestiżowych wydarzeń kulinarnych, audytor restauracyjny, inspektor hotelowy, konsultant gastronomiczny

Teksty ―