Akcja Slow Food dla klimatu – żywność musi znaleźć się w centrum debaty

Już w najbliższy weekend odbędzie się dostępny dla każdego internauty 24-godzinny maraton konferencyjny w ramach akcji Slow Food dla klimatu poświęcony znaczeniu żywności w walce o poprawę klimatu.

Slow Food Climate Action
Slow Food Climate Action

Akcja Slow Food dla klimatu, która rozpocznie się w najbliższą sobotę w samo południe i potrwa całą dobę bez przerwy aż do niedzielnego południa to adresowane do świadomych znaczenia wyborów żywieniowych konsumentów z całego świata wydarzenie złożone z rozplanowanych w interwałach godzinnych filmów, dyskusji panelowych, wystąpień i wypowiedzi ekspertów, naukowców, aktywistów i przedstawicieli endemicznych kultur z wszystkich kontynentów.

Slow Food organizuje tę akcję na kilka miesięcy przed światowym szczytem klimatycznym COP26 w Glasgow, którego celem jest przyspieszenie działań na rzecz realizacji celów Porozumienia Paryskiego i Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu. Przeprowadzając konferencję z dużym wyprzedzeniem przed kluczowy dla dalszych losów świata szczytem, Slow Food chce nadać tempa działaniom na rzecz konkretnych decyzji, które muszą zostać podjęte przez rządy wszystkich państw na świecie w celu wyraźnego ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jak mówi Shane Holland, dyrektor Slow Food w Wielkiej Brytanii, konferencja COP26 w Glasgow to jedna z ostatni szans dla ludzkości na zahamowanie zjawiska globalnego ocieplenia. W centrum tej dyskusji musi stanąć żywność, a w szczególności formy jej wytwarzania i dostaw oraz poszanowanie zasobów naturalnych i lokalnych społeczności na całym świecie, zagrożonych przez kryzys klimatyczny, zmiany w użytkowaniu gruntów, wyczerpywanie się zasobów słodkiej wody oraz zanieczyszczenie ekosystemów wodnych i lądowych.

Jak bowiem wynika z raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) na temat zmian klimatycznych, branża żywnościowa odpowiada za emisję dwutlenku węgla emisji do atmosfery rocznie szacowaną na nawet 19 miliardów ton, co stanowi aż ponad jedną trzecią całkowitej emisji. Proponowane przez Slow Food i wdrażane w ramach prowadzonych przez tę organizacją projektów rozwiązania kryzysu klimatycznego to między innymi udoskonalenie procesów w rolnictwie, wytwarzaniu żywności i łańcuchach jej dostaw, a także zmian nawyków żywieniowych i konsumpcyjnych na świecie.

Program konferencji, którą o godzinie 12:00 otworzy prezes Slow Food International Carlo Petrini, ogłaszając przy tym oficjalną Deklarację Slow Food w sprawie klimatu, zapowiada się interesująco od samego początku. Obok rdzennych aktywistów młodzieżowych z Brazylii głos w sprawie klimatu zabierze między innymi Olivier Rollinger, francuski szef kuchni z trzema gwiazdkami Michelin, producenci oliwy z oliwek z różnych regionów świata – od Jordanii po Włochy, producenci kawy z wysp Galapagos, koczowniczy pasterze reniferów Sami z Europy Północnej oraz działacze na rzecz ochrony środowiska i rolnicy z Kuby, USA i Europy. W gronie naukowców i ekspertów pojawią się: prof. Michael Lee, wicekanclerz Uniwersytetu Harper Adams, prof. Alana Mann z Uniwersytetu w Sydney, Patrick Holden, dyrektor Sustainable Food Trust, Marianne Landzettle, dziennikarka i pisarka, Vickie Hurd, ekspert zrównoważonego rolnictwa i Peter Grieg z gospodarstwa regeneracyjnego Pipers Farm.

Pełny program konferencji oraz narzędzia do rejestracji znajdują się na poświęconej jej witrynie. Wydarzenie będzie także transmitowane w mediach społecznościowych – na oficjalnym profilu Slow Food International oraz w Instagram TV.

Interesujesz się zmianami klimatycznymi? Jesteś świadomym konsumentem? Chcesz przystąpić do działania? Jest okazja! Dołącz już dziś i zarejestruj swój udział. Rejestracja i udział w konferencji jest bezpłatny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Artur Michna
Artur Michnahttp://www.krytykkulinarny.pl
Artur Michna - krytyk kulinarny, publicysta, podróżnik, ekspert i komentator najbardziej prestiżowych wydarzeń kulinarnych, audytor restauracyjny, inspektor hotelowy, konsultant gastronomiczny

Teksty ―