Święta w Sztokhlomie. 4. Berns Salonger

Odwiedzam dziś Salony Bernsa o opulentnym wnętrzu i przebogatej historii oraz jeden z najbardziej klasycznych sztokholmskich hoteli o butikowym charakterze, ulokowany w artystycznym sercu miasta z przepiękną restauracją w stylu Art Nouveau.

Gdy ponad pięć lat temu po raz pierwszy odwiedzałem Sztokholm, zatrzymałem się w nowatorskim wówczas koncepcie Hotel with Urban Deli, który stanowił gastronomiczno-hotelowe połączenie sklepu z lokalnymi produktami, popularnego baru z modną restauracją i miejskim ogrodem na dachu wieżowca, w którym się mieścił. Tym razem gościłem w innym wielowymiarowym koncepcie, o znacznie dłuższej tradycji, w Berns Salonger, czyli w Salonach Bernsa, z historią sięgająca 1863 roku.

Sztokholm
Sztokholm, Berns Hotel

Obszerny obiekt zdobny w fasadę w stylu Belle Époque, ze z rozmachem właściwym swoim czasom zaprojektowanymi wnętrzami, już od samych początków istnienia był określany jako Dom Rozrywki. Poza hotelem w obiekcie mieści się kilka klubów i wielce elegancka restauracja Berns Asiatiska w stylistyce Art Nouveau.

Sztokholm
Sztokholm, Berns Asiatiska

Część hotelowa ma zaś elegancki charakter butikowy, a każdy z 82 pokoi wyróżnia się indywidualnymi cechami i elementami wyposażenia. Pokój, w którym przypadło mi gościć, był niezwykle przestronny i wygodny. Miał wielce komfortowe łóżko przyobleczone kosztowną egipską bielizną pościelową, wyodrębnioną część wypoczynkową z miękką sofą, przestronną łazienkę, wielki telewizor oraz mały balkon.

Sztokholm
Sztokholm, Berns Salonger

Mimo upływu lat Berns to wciąż jeden z najbardziej wziętych adresów w Sztokholmie, do którego przychodzi się na elegancką kolację lub wpada na drinka. To też jedyny w mieście obiekt rozrywkowo-hotelowy, w którym można trafić na gwiazdorski koncert a nawet zjeść z gwiazdą śniadanie. Dość powiedzieć, że gościli tu między innymi Lady Gaga, Rihanna, Beyoncé, Bill Gates i Dalajlama. Obiekt kryje też szereg tajemniczych zakamarków, w tym Czerwony Pokój, w którym bywał August Strindberg. Właśnie w tym Czerwonym Pokoju pisarz osadził jedną ze swoich powieści, którą opatrzył następnie tym samym tytułem.

Sztokholm
Sztokholm

Obiekt mieści się w ścisłym centrum Sztokholmu, w Parku Berzelii, niedaleko nabrzeża Nybroviken, skąd odpływają promy na archipelag. Zimą w parku organizowane jest miejskie lodowisko, a przez cały rok okolica tętni artystyczno-kulturalnym życiem w galeriach sztuki, muzeach i klubach, które rozlokowane są niemal jeden obok drugiego. Już sam Berns Salonger mieści pod swoim dachem aż cztery lokale – Le!, Le Cocktail, Neu i Terrassen. Obok biegnie zaś ważna sztokholmska ulica handlowa Hamngatan, przy której działa założony w 1902 roku klasyczny dom towarowy Nordiska Kompaniet. W okresie przedświątecznym NK jest oblegany także z zewnątrz, jako że słynie z wielkich i realizowanych z rozmachem właściwym najdroższym domom towarowym świata oknom wystawowym z ruchomymi instalacjami świątecznymi, które w tym czasie interesują szczególnie najmłodszych.

Sztokholm
Sztokholm, Nordiska Kompaniet

Początkowo gastronomiczna oferta Bernsa ograniczała się do kanapek i przekąsek podawanych do drinków. Z czasem powstała też przestrzeń odpowiednia do organizacji wystawnych kolacji, w której od ponad pół wieku mieści się restauracja Asiatiska. Gdy 23 lutego 1944 roku przyjęła pierwszych gości, była pierwszą chińską restauracją w Szwecji i jako taka stanowiła wówczas niezwykłą atrakcję.

Sztokholm, Berns Asiatiska
Sztokholm, Berns Asiatiska

Restauracja Berns Asiatiska znajduje się w wielkiej, urzekającej sali ze zwisającymi ze zdobnego sufitu trzema gigantycznymi kryształowymi żyrandolami i imponującym złotym lustrem na jednej ze ścian. Do utrzymanego w stylistyce Art Nouveau przestronnego wnętrza wchodzi się przez wielkie złote drzwi. Wnętrze zachowało się w doskonałym stanie. Gigantyczne żyrandole jak dawniej zwieszają się ze zdobionych sufitów nad zaprojektowaną z secesyjnym rozmachem salą, którą uatrakcyjnia dookólna galeria sąsiadująca z sięgającymi sufitu oknami z widokiem na park.

Sztokholm
Sztokholm, śniadanie w Berns Asiatiska

Zjeść śniadanie w eleganckiej sali restauracyjnej z Belle Époque to przyjemność sama w sobie. Do tego śniadanie podają tu zupełnie niezłe, urozmaicone i mocno szwedzkie w stylistyce, z wędzonkami z renifera, gravlaxem i jagnięcymi kiełbaskami na gorąco, które trudno mi będzie zapomnieć.

Sztokholm
Sztokholm, śniadanie w Berns Asiatiska

Dlatego też Berns wpisuję na listę miejsc, do których chętnie wrócę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Artur Michna
Artur Michnahttp://www.krytykkulinarny.pl
Artur Michna - krytyk kulinarny, publicysta, podróżnik, ekspert i komentator najbardziej prestiżowych wydarzeń kulinarnych, audytor restauracyjny, inspektor hotelowy, konsultant gastronomiczny

Teksty ―