Jaki mam plan na Terra Madre Salone del Gusto 2024?

W ostatni weekend września w Turynie odbędzie się najważniejsze spotkanie świadomych smakoszy Terra Madre Salone del Gusto. Olbrzymiej wystawie rzemieślniczych wyrobów spożywczych z całego świata od niszowych wytwórców zrzeszonych w sieci Slow Food ulokowanej w postindustrialnym Parco Dora towarzyszy szereg wydarzeń i atrakcji, w tym konferencje, fora i spotkania tematyczne, degustacje, laboratoria smaku i kolacyjne spotkania przy stole. Na których zagoszczę ja i które szczególnie polecam moim czytelnikom?

Codwuroczne święto smakoszy Terra Madre Salone del Gusto odbędzie się w tym roku od 26 do 30 września. W centrum tej edycji staje agroekologia, a tematem wiodącym jest relacja człowieka z przyrodą. Jako alternatywę dla dominującego obecnie przemysłowego systemu żywnościowego, Slow Food stawia systemy żywnościowe, które łączą człowieka z ziemią i wodą, z której pochodzi żywność, stanowiąc jednocześnie integralną część kulturowej tożsamości i dnia codziennego.

Spotkania i dyskusje, w których wezmą udział delegaci i aktywiści Slow Food z ponad 120 krajów, będą się koncentrować wokół pięciu kluczowych dla agroekologii haseł, które kształtują debatę nad rozwiązaniami kryzysu klimatycznego i naprawą systemów żywnościowych: różnorodność, społeczność, synergia, sprawiedliwość i wiedza. Slow Food zakłada, że u podstaw wszelkiej zmiany leży edukacja, stąd szczególne znaczenie, jakie podczas Terra Madre Salone del Gusto przykłada się do otwierania szerokiej publiczności dostępu do wiedzy i możliwości dzielenia się nią. Jak zauważa Megumi Watanabe, członkini zarządu Slow Food z Japonii, aby zrozumieć wartość żywności i podejmować związane z nią świadome decyzje, trzeba na nowo jej kontekst rolniczy, społeczny i ekonomiczny.

W ramach piętnastej edycji Terra Madre Salone del Gusto zaplanowano szereg konferencji, o tematyce dotyczącej ochrony zasobów nasion, dbałości o glebę, wodę i dobrostan, zróżnicowanych podejść do agroekologii, zwiększania bioróżnorodności, poprawy bezpieczeństwa żywnościowego i ochrony środowiska. Omawiane będzie też znaczenie żywności dzikiej w wymiarze kulturowym i innowacyjne metody zrównoważonego pozyskiwania dzikich zasobów.

W poczet najbardziej nietuzinkowych Laboratoriów Smaku wpisują się warsztaty poświęcone pozyskiwaniu zasobów leśnych połączone z degustacją przekąsek z grzybów i żołędzi. Dla miłośników edukacji aktywnej Slow Food przygotował zabawę kreatywną typu Escape Room w ramach konferencji poświęconej przyszłości Europy, która skłania do refleksji nad wpływem intensywnej hodowli zwierząt na zasoby naturalne i zrównoważony rozwój, optymalizacji łańcuchów dostaw i marnowanie żywności.
Praktycznym polem slowfoodowej eksploracji będzie International Market, czyli przestrzeń wystawiennicza poświęcona wytwórcom zrzeszonym w sieci Slow Food i ich produktom. W tym roku do Parco Dora zjadą przedstawiciele z ponad 180 Prezydiów Slow Food, czyli grup drobnych wytwórców, którzy pracują nad ratowaniem rodzimych ras zwierząt gospodarskich, lokalnych odmian owoców i warzyw, pieczywa, serów, wędlin i słodyczy.

Terra Madre 2022
Terra Madre 2022

Ja w tym roku mam przebogaty program i zamierzam wziąć udział w kilkunastu wydarzeniach i degustacjach. Podczas Laboratorium Smaku poświęconemu utlenianiu win, na przykładach egzemplarzy z Marsali, Bosy, Jerez, Oristano i Jury będę badał, jaki wpływ na wino ma tlen i jak winiarze wprzęgają walor utleniania w promocję bioróżnorodności. Spróbuję też lokalnych specjałów z regionu Friuli-Wenecja Julijska. Podczas spotkania z przedstawicielami Prezydium Slow Food Serów Mlecznych Turnaria, którzy pielęgnują endemiczny system ich wytwarzania zwany turnario, będę miał okazję spróbować sera z małych gospodarstw położonych w niewielkiej odległości od mleczarni, który wytwarzany jest z mleka surowego ras bydła czerwonego cętkowanego, brunatnego i szarego alpejskiego, bez fermentów przemysłowych. W ramach spotkania z Prezydium Slow Food Pitina spróbuję lekko wędzonej wieprzowej kiełbasy o nazwie Pitina oraz słodkich cebul Cavasso i Valcosa. Degustacji serów i wędlin będą towarzyszyć lekkie lokalne wina z Friuli-Wenecji Julijskiej. Natomiast podczas spotkania z winiarzami z winnicy Oddero położonej w piemonckiej prowincji Cuneo spróbuję potężnego na samą tylko myśl Barolo Mondoca Bussia Soprana rocznik 2005.

Terra Madre Salone del Gusto (wcześniejsza edycja)
Terra Madre Salone del Gusto (edycja 2020)

Zamierzam też wziąć udział w konferencji poświęconej odpowiedzialnemu relacjonowaniu zmian w rolnictwie i systemach żywnościowych, możliwościom, jakie niszowym wytwórcom daje rozwijająca się na naszych oczach turystyka kulinarna oraz doświadczeniom przedstawicieli mniejszości seksualnych we wpisywaniu się w prąd zmian systemów żywieniowych na realnych przykładach z ich życia.

Jest już dostępny pełny program wydarzeń. Udział w części z nich podlega wcześniejszej rejestracji. Ci, którzy do Włoch się nie wybierają, a interesuje ich slowfoodowa tematyka, jak zawsze mogą u mnie liczyć na świeże relacje prasowe z najciekawszych miejsc i wydarzeń.

Do zobaczenia!

Slow Food to międzynarodowa sieć społeczności lokalnych założona w 1989 roku we Włoszech w opozycji do rozwoju kultury żywieniowej typu fast food. Jej celem jest powstrzymanie wymierania lokalnych kultur i tradycji kulinarnych. Dziś ruch Slow Food skupia miliony ludzi w ponad 160 krajach i działa na rzecz zapewnienia każdemu dostępu do dobrej, czystej i uczciwej żywności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Artur Michna
Artur Michnahttp://www.krytykkulinarny.pl
Artur Michna - krytyk kulinarny, publicysta, podróżnik, ekspert i komentator najbardziej prestiżowych wydarzeń kulinarnych, audytor restauracyjny, inspektor hotelowy, konsultant gastronomiczny

Teksty ―