Zdegustowani – dezynwoltura spod stołu: Jak spędzić Święta?

Dostępny jest już nowy podcast, w którym słuchacz może liczyć na porcję ciekawostek związanych z tradycjami wigilijnego stołu a do tego garść osobliwych porad praktyków, ekspertów i wróżki – wprost spod stołu! Nietuzinkowa formuła, nowatorska forma i ekscentryczna treść – takiego podcastu jeszcze nie było!


„Zdegustowani – dezynwoltura spod stołu” to podcast o tematyce związanej z szeroko rozumianą kulturą stołu, ale poprowadzony w zaskakujący sposób. Nic jest w nim oczywiste, choć z pozoru takie może się zdawać. Fakty przenikają się z groteską, opinie ekspertów cechuje nietuzinkowy ekscentryzm, a całość daje obraz satyrycznie zniekształcony właściwością krzywego zwierciadła, stanowiąc jednak potencjalne zarzewie do dyskusji nad merytorycznym poziomem współczesnej dyskusji.

Oto w nieformalnej atmosferze kameralnego studia spotykają się dwaj gentlemani: Pan Redaktor oraz Pan Krytyk. W ramach swobodnej rozmowy przyglądają się rozmaitym aspektom biesiady. Materiał podzielony jest na trzy części, z których element merytoryczny znajduje się dopiero w części drugiej, zatytułowanej „Krytycznie ale ze smakiem”. W poprzedzonej krótkim wstępem z zarysem tematyki odcinka części pierwszej, zatytułowanej „Loża ekspertów” zasiadają zaproszeni goście – trójka praktyków gotowych podzielić się z słuchaczami ekspercką wiedzą na zadany temat. Materiał zamyka część czwarta, zatytułowana „Porada życiowa”, w ramach której głos zabiera Wróżka Podpytia, służąc słuchaczom wskazówką i wsparciem.

Środkową część materiału zagospodarowuje Pan Krytyk, który wraz z Panem Redaktorem, na bazie wysłuchanych opinii medialnych ekspertów, formułuje osobistą superopinię. To właśnie w tej części audycji słuchacz może liczyć na co nieco merytorycznej wiedzy oraz garść ciekawostek. Natomiast tuż na początku programu pojawia się artefakt związany z jego tematem wiodącym.

Liegnitzer Bombe
Liegnitzer Bombe

W pierwszym odcinku będzie to Liegnitzer Bombe, czyli legnicka bomba, dawny legnicki przysmak z piernika i czekolady do dziś spotykany w Niemczech. Omawiana bomba pochodzi z Cafe Conditorei Kreutzkamm 1825 w Dreźnie.

Liegnitzer Bombe
Liegnitzer Bombe

W pierwszym odcinku Pan Redaktor z godnym podziwu uporem dąży do ustalenia, jak spędzić Święta. Zanim przeprowadzi rozmowę z Panem Krytykiem, który wskaże merytoryczne podejście do rzeczy, na różne sposoby będzie próbował indagować zaproszonych gości, kierując do nich proste pytanie: Jak spędzić Święta? Tym samym będzie się starał ukoić rozterki słuchaczy, którzy rozwiązań w tym zakresie mogą poszukiwać. Głos zabierze trójka zaproszonych gości: podejrzanej konduity Starszy Cechu, śmiała przedstawicielka feminonauki oraz prawie-gwiazda kulinarnego show. Zamykająca program niby-automatyczna Wróżka Odpytia poradzi, jak w świątecznym czasie zapewnić sobie… ciepło domowego ogniska.

Liegnitzer Bombe
Liegnitzer Bombe

Jakich odpowiedzi udzielą eksperci – usłyszycie w materiale.

Zapraszam osobiście i z całego serca, wszak Pan Krytyk z programu to nikt inny jak właśnie ja!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Artur Michna
Artur Michnahttp://www.krytykkulinarny.pl
Artur Michna - krytyk kulinarny, publicysta, podróżnik, ekspert i komentator najbardziej prestiżowych wydarzeń kulinarnych, audytor restauracyjny, inspektor hotelowy, konsultant gastronomiczny

Teksty ―