Co nas czeka na Terra Madre Salone del Gusto 2022?

Już wkrótce kolejna edycja Terra Madre Salone del Gusto. Co dwa lata organizuje je w Turynie międzynarodowa organizacja na rzecz powszechnego dostępu do dobrej i uczciwej żywności Slow Food. Zobaczmy, na jakie wydarzenia możemy liczyć w tym roku.

Terra Madre Salone del Gusto 2018, fot. Francesca Cirilli
Terra Madre Salone del Gusto 2018, fot. Francesca Cirilli

Terra Madre Salone del Gusto to największe międzynarodowe wydarzenie poświęcone dobrej, czystej i uczciwej żywności, polityce żywnościowej, zrównoważonemu rolnictwu i środowisku. W tym roku odbędzie się od 22 do 26 września w turyńskim Parco Dora, gdzie uczestnicy będą mieli okazję kształtować przyszłość globalnego wyżywienia w ramach szeregu konferencji, warsztatów, forów, dyskusji panelowych, wydarzeń edukacyjnych, wystaw i degustacji. Jak zwykle pojawi się też właściwa Salone del Gusto międzynarodowa przestrzeń wystawiennicza dla ponad 600 wytwórców, zrzeszeń i koalicji producenckich. Wszystko to po to, aby dać przestrzeń do dyskusji nad tym, jak zregenerować planetę poprzez odpowiednie techniki upraw i hodowli oraz właściwe wybory konsumenckie.

Łącznie zaplanowano aż 234 wydarzenia, w tym konferencje, laboratoria smaku, degustacje, wystawy, fora i dyskusje panelowe. Część z nich organizowana jest w formie otwartej, część transmitowana będzie także przez internet. Na niektóre obowiązuje wcześniejsza rejestracja i zakupienie wejściówki. Wstęp na większość wydarzeń, także tych wymagających rejestracji, jest bezpłatny.

Parco Dora - Terra Madre 2022, fot. Alessandro Vargiu
Parco Dora – Terra Madre 2022, fot. Alessandro Vargiu

Regeneracja będzie tematem wiodącym tegorocznej edycji wydarzenia. Zagadnienie będzie omawiane z różnych perspektyw, z naciskiem na (eko)systemowe podejście do znaczenia żywności dziś i w przyszłości, także w kontekście pandemii, która wpłynęła na relacje między ludźmi, społecznościami, ludzkością i środowiskiem oraz kryzysów istniejących przed pandemią i pogarszających się w ostatnim czasie ze względu na bieżącą sytuację geopolityczną.

Parco Dora, Terra Madre 2022, fot. Alessandro Vargiu
Parco Dora, Terra Madre 2022, fot. Alessandro Vargiu

Żywym przykładem regeneracji jest już samo miejsce, w którym odbędzie się tegoroczna edycja Terra Madre Salone del Gusto – Parco Dora. To duży park ulokowany poza ścisłym centrum miasta, na terenie starej huty i dawnych zakładów Fiata i Michelin. Ten przykład regeneracji stanowi doskonałą ilustrację, jak dla dobra ludzi i planety można przekształcać tereny poprzemysłowe.

Parco Dora. Environment Park, Centro congressi fot. Alessandro Vargiu
Parco Dora. Environment Park, Centro congressi fot. Alessandro Vargiu

Jak stwierdził Edie Mukiibi, prezes Slow Food, regeneracja to naturalny proces występujący w przyrodzie. Podobnie jak drzewo, które utraciło część gałęzi, może uzupełnić swoją koronę, tak też dzięki odpowiednim działaniom rolniczym można zregenerować glebę, którą zubożyły monokultury, nawozy sztuczne i chemiczne środki ochrony roślin. Edie Mukiibi dodał, że poprzez zrównoważoną hodowlę i wypas zwierząt gospodarskich możliwa jest też regeneracja opuszczonych obszarów górskich oraz odwrócenie procesu wyludniania wyżyn. Wskazał też, że dzięki wykorzystaniu praktycznej wiedzy, jaką lokalne społeczności od wieków przekazywały sobie z pokolenia na pokolenie, można też zregenerować ekosystemy słodkowodne i słonowodne. Zmniejszając dystans między produkcją a konsumpcją żywności, można zregenerować także miasta.

Prezentacja Terra Madre 2022, Carlo Petrini, fot. Alessandro Vargiu
Prezentacja Terra Madre 2022, Carlo Petrini, fot. Alessandro Vargiu

Jak zauważył Carlo Petrini, założyciel Slow Food, rewitalizacja miast i wsi, a także produkcji i dystrybucji żywności, jest możliwa wówczas, gdy innowacja i tradycja przestaną być stawiane naprzeciw sobie. Dodał, że innowacja ma sens tylko w połączeniu z szacunkiem dla tradycji, a podmiot, który jest w stanie wdrożyć trwałą innowację, to związane z miejscem lokalne społeczności. Te muszą być świadome, że w obliczu nadchodzącego okresu transformacji agroekologicznej ich własne dziedzictwo może przynieść realną zmianę.

Parco Dora, fot. Alessandro Vargiu
Parco Dora, fot. Alessandro Vargiu

Pośród szeregu organizowanych w ramach Terra Madre Salone del Gusto wydarzeń na szczególną uwagę zasługują degustacje, warsztaty smaku i spotkania kolacyjne. Warsztaty smaku są okazją do poszerzenia wiedzy sensorycznej, pobudzania zmysłów i poznania historii związanych z prezentowanymi produktami. Stanowią przy tym okazję do odkrywania świata produktów naturalnych, począwszy od naturalnych serów, wytwarzanych z surowego mleka i zbędnych dodatków, po naturalne wędliny wytwarzane bez udziału azotynów i z mięsa zwierząt lokalnych ras z wolnego wypasu.

Terra Madre Salone del Gusto 2018, fot. Alessandro Vargiu
Terra Madre Salone del Gusto 2018, fot. Alessandro Vargiu

Na uczestników Terra Madre Salone del Gusto czekają też spotkania kolacyjne przygotowywane przez członków Slow Food Cooks’ Alliance oraz szefów kuchni z restauracji pomieszczonych w przewodniku Osterie d’Italia. Podczas tych kolacji można doświadczyć nowatorskich interpretacji na temat kuchni włoskiej i międzynarodowej. Specjalne spotkanie kolacyjne będzie poświęcone projektowi Barbie, w ramach którego część dochodu ze sprzedaży makaronu o nazwie Barbie trafia do organizacji Food for Soul, której celem jest promowanie społecznie odpowiedzialnych działań na rzecz poprawy zdrowia i kondycji planety.

Terra Madre Salone del Gusto, fot. Alessandro Vargiu
Terra Madre Salone del Gusto, fot. Alessandro Vargiu

Sercem każdej z edycji Terra Madre Salone del Gusto jest targowisko, wielka przestrzeń spotkań ponad 600 producentów z całego świata, której goście poznają różnorodność gastronomiczną każdego z kontynentów i to z pierwszej ręki. Wystawcy to nie tylko kupcy, ale też ambasadorzy dobrej, czystej i uczciwej żywności oraz międzynarodowych kampanii Slow Food. Poprzez swoją codzienną pracę bronią bioróżnorodności, promują przyjazne dla środowiska praktyki rolnicze, chronią żyzność gleby, szanują dobrostan zwierząt, ograniczają stosowanie syntetycznych chemikaliów i nie stosują GMO. Krótko mówiąc, są żywymi przykładami regeneracji.

Terra Madre Salone del Gusto 2018, Alice Waters and Carlo Petrini, fot. Paolo Properzi
Terra Madre Salone del Gusto 2018, Alice Waters and Carlo Petrini, fot. Paolo Properzi

W programie zawarto też pięć dużych konferencji tematycznych, które mają stanowić forum do refleksji nad największymi problemami związanymi z polityką żywnościową i przyszłością wyżywienia na świecie. W tym roku tematyka konferencji będzie się koncentrować wokół praktycznych rozwiązań na rzecz radykalnej regeneracji, której pilnie potrzebują społeczności, środowisko, gospodarka i kultura. Konferencje będą dotyczyć wszystkich ekosystemów – od miast po oceany, od lasów po równiny. Udział w nich wezmą eksperci z całego świata: filozofowie, ekonomiści, aktywiści, artyści i badacze. Wszystkie konferencje będą również dostępne online, co stanowi rozwiązanie dla tych, którzy nie będą w stanie dotrzeć do Turynu oraz dla tych, którym nie uda się zdobyć wejściówki. Te, choć bezpłatne, są limitowane.

W przestrzeni poświęconej Bioróżnorodności znajdzie się miejsce na szeroki wybór pieczywa i używanych do jego wypieku zbóż: pszenicy, kukurydzy, manioku, żyta, bulguru, prosa, a także narzędzi używanych do mielenia, walcowania i pieczenia. Produkty zbożowe – od chleba po kuskus, tapiokę i indżerę – symbolizują też samo prawo do jedzenia. Slow Food wskazuje, że mimo postępu technologicznego nie każdy ma dziś zagwarantowany dostęp do zbóż, a dążenie do zmiany tego stanu to jeden z symboli społecznej odnowy.

Wspólnie z Turyńskim Ogrodem Botanicznym Slow Food przygotowuje edukacyjny ogród warzywny w kształcie mandali, który będzie stanowił atrakcję dla rodzin z dziećmi. Znajdzie się w nim miejsce na ogród synergiczny, ogród miejski, kwietnik permakulturowy oraz jadalny las.

W sekcji Terra Madre Kitchen goście będą mogą kosztować dań z całego świata, przygotowanych między innymi przez kucharzy ze Slow Food Cooks’ Alliance. Specjalna przestrzeń będzie poświęcona Slow Food Coffee Coalition. Obok Kuchni Terra Madre pojawi się też przestrzeń interaktywna, w której będzie można między innymi nauczyć się solić anchois, robić gnocchi i kisić warzywa.

Identity and communication by Undesign agency
Identity and communication by Undesign agency

Do zobaczenia w Turynie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Artur Michna
Artur Michnahttp://www.krytykkulinarny.pl
Artur Michna - krytyk kulinarny, publicysta, podróżnik, ekspert i komentator najbardziej prestiżowych wydarzeń kulinarnych, audytor restauracyjny, inspektor hotelowy, konsultant gastronomiczny

Teksty ―