Historyczny moment dla Slow Food – Carlo Petrini przekazuje stery

Carlo Petrini, założyciel międzynarodowego ruchu na rzecz uczciwego, czystego i dostępnego jedzenia, który kierował nim od 1986 roku, przekazał właśnie stery tej organizacji Edwardowi Mukiibiemu, afrykańskiemu rolnikowi i przedsiębiorcy społecznemu.

Carlo Petrini, Artur Michna (Salone del Gusto, 2016)
Carlo Petrini, Artur Michna (Salone del Gusto, 2016)

Podczas 8. Międzynarodowego Kongresu Slow Food, który odbył się 16 lipca br. we włoskim Pollenzo, ogłoszono zmianę na stanowisku prezydenta tego ruchu. Decyzja to o tyle ważka, że kierujący tą organizacją od 1986 roku Carlo Petrini jest jej ojcem-założycielem. Nadszedł jednak czas na zmianę, a na następcę Carla Petriniego Komitet Wykonawczy Slow Food, najwyższy organ decyzyjny organizacji, wybrał znanego i cenionego, wyróżnianego i nagradzanego za wkład w rozwój organizacji i realizację jej celów Edwarda Mukiibiego, afrykańskiego rolnika i przedsiębiorcę społecznego. Edward Mukiibi, nowy przywódca, któremu przyjdzie stawić czoła współczesnym wyzwaniom klimatycznym, politycznym i społecznym, cieszy się też poparciem samego Carla Petriniego.

fot. www.efanews.eu
fot. www.efanews.eu

Jak zauważył ustępujący prezydent Slow Food, Carlo Petrini, produkcja żywności i jej wpływ na środowisko naturalne coraz częściej staje w centrum dyskusji nad zmianami klimatycznymi a Slow Food powinien mieć dość odwagi, by objąć wiodącą rolę polityczną w ograniczeniu negatywnego oddziaływania sektora spożywczego na przyrodę. Petrini uznał, że nadszedł czas na oddanie przestrzeni nowym pokoleniom, podkreślając przy tym konieczność zachowania silnych więzi między tym, co współczesne a tym, co tradycyjne.

Edward Mukiibi, znany w środowisku jako Edie, pochodzi z afrykańskiej rodziny rolniczej. Urodził się w Kisogi w Ugandzie dokładnie w tym roku, w którym w oddolnej reakcji na otwarcie baru McDonald’s w sercu Rzymu narodził się ruch Slow Food. Z wykształcenia Mukiibi jest agronomem tropikalnym, ukończył kierunek rolnictwo i zarządzanie użytkowaniem gruntów na Uniwersytecie Makerere w Kampali w Ugandzie oraz kierunek gastronomia na Uniwersytecie Nauk Gastronomicznych w Pollenzo. Jest edukatorem w zakresie żywności i rolnictwa, przedsiębiorcą społecznym, a teraz także przywódcą społeczności Slow Food.

Bezinteresowny wkład Mukiibiego został doceniony wieloma nagrodami, w tym w dziedzinie zrównoważonego rozwoju Ray Charles Black Hand in the Pot przyznawaną przez Uniwersytet Dillard oraz Testimonial Resolution przyznawaną przez Radę Miasta Detroit. Mukiibi znalazł się też na liście wyróżnionych w kategorii Empowering Educators, wśród 50 młodych mających wpływ na kształt przyszłości gastronomii.

Terra Madre Salone del Gusto (wcześniejsza edycja)
Terra Madre Salone del Gusto (wcześniejsza edycja)

Jak powiedział Edie Mukiibi, kluczowe znaczenie dla wywierania wpływu na globalny system wyżywienia, który stanowi dziś wyzwanie dla świata, ma wspólne działanie w ramach globalnego ruchu. W kontekście nadchodzącego Terra Madre Salone del Gusto wskazał ma hasło i hashtag #REGENERACTION, które ma symbolizować nowe otwarcie Slow Food na aktualne wyzwania klimatyczne.

Terra Madre Salone del Gusto to największe międzynarodowe wydarzenie poświęcone polityce żywnościowej, zrównoważonemu rolnictwu i środowisku. W tym roku odbędzie się w dniach 22-26 września w Turynie. Zaplanowano je w formie hybrydowej, tak aby uczestniczyć w nim można było zarówno osobiście, jak i zdalnie.

Więcej na temat tegorocznego Terra Madre Salone del Gusto – wkrótce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Artur Michna
Artur Michnahttp://www.krytykkulinarny.pl
Artur Michna - krytyk kulinarny, publicysta, podróżnik, ekspert i komentator najbardziej prestiżowych wydarzeń kulinarnych, audytor restauracyjny, inspektor hotelowy, konsultant gastronomiczny

Teksty ―