Top 5 festiwali smaku w Polsce

Jedzenie na świeżym powietrzu ma dziś miliony fanów. Potwierdzają to wszędobylskie święta przeróżnych produktów, z których większość niewiele ma wspólnego z dobrą kuchnią. Zdezorientowanych i chętnych na dobre zapraszam na pięć najlepszych polskich festiwali smaku

Gruczno 2014
Gruczno 2014

1. Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku w Poznaniu [strona]

Regionalne polskie wędliny, sery i alkohole oraz klasyczne specjały z różnych zakątków Europy od 12 do 15 sierpnia staną na rozstawionych na poznańskim Starym Rynku stoiskach Jarmarku Dobrego Smaku. Festiwal jest też areną kilku konkursów kulinarnych. Najważniejszy to starcie mistrzów nalewkarstwa o tytuł Polskiej Nalewki Roku, do którego stają wytwórcy domowych nalewek. Odbywa się tu też regionalny etap konkursu na najlepsze produkty tradycyjne Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów oraz lokalny konkurs Smak Powiatu Poznańskiego promujący poznańskich wytwórców lokalnych specjałów.
Dla miłośników wina przygotowano spotkania degustacyjne. W tym roku w ofercie pojawią się prowadzone przez ekspertów degustacje somelierskie win musujących oraz piwne pokazy kiperskie. Zaplanowano też warsztaty kulinarne, żywieniowe i zielarskie.
Na festiwalowej scenie pojawią się muzycy jazzowi, a imprezę ubarwi korowód zespołów folklorystycznych. Kino Muza wyświetli rarytasy kina kulinarnego: Foodies, Kwiat wiśni i czerwona fasola oraz Ugotowany.
W tym roku impreza obchodzi swoje dziesięciolecie.

Czas: 12-16 sierpnia 2016
Miejsce: Stary Rynek w Poznaniu, Pałac Działyńskich, Kino Muza
Program: http://www.ofds.pl/pl/program

2. Festiwal Smaku w Grucznie [strona]

Sery
Sery (Gruczno 2014)

To jedno z najbliższych mi wydarzeń kulinarnych, bo sekunduję mu od samego początku. Z nostalgią wspominam jego początki – niewielki niedzielny jarmark z kilkoma kramami, na których sprzedawano proste swojskie produkty. Na przestrzeni lat przyparafialny ryneczek wyewoluował w potężną imprezę kulinarną na wolnym powietrzu, której markę wzmacniała ścisła selekcja wystawców, pojawiający się goście specjalni i kulinarne seminaria tematyczne.
Na prestiż i uznanie zapracował też organizowany na tydzień przed festiwalem konkurs Smak Roku, w ramach którego dwa garnitury jurorskie wybierają najprzedniejsze produkty i potrawy, namaszczając je tym samym ma kulinarne przeboje roku. W oddzielnych konkursach oceniane są miody i nalewki, a te najlepsze uzyskują tytuły Miodu Roku i Nalewki Roku. Dzięki wyprzedzeniu, z jakim odbywają się konkursy, nagrodzeni wytwórcy mają czas na przygotowanie zapasów na swoje festiwalowe stoiska, które jak co roku bez wątpienia będą najbardziej oblegane przez gości.

Gruczno (2014)
Gruczno (2014)

W ostatnich latach Festiwal Smaku w Grucznie okrzepł w formę rodzinnego pikniku, choć wielu stałych bywalców życzyłoby sobie, aby ewoluował dalej i nie dał się prześcigać podobnym imprezom organizowanym w innych miejscach w Polsce. Odpowiedzią na te głosy mogą być nowości zapowiadane przez organizatorów na odświeżonej stronie internetowej.
Sam jestem ciekaw, jakie Gruczno będziemy wspominać po tegorocznej edycji.

Miejsce: polana przed Starym Młynem w Grucznie, Stary Magazyn GS w Grucznie
Program: http://festiwalsmaku.eu/
Czas: 20-21 sierpnia 2016

Gruczno 2015, stoisko z wędlinami. Czy tradycyjnymi?
Gruczno 2015, stoisko z wędlinami.

3. Europejski Festiwal Smaku [strona]

Z roku na rok organizatorzy Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie coraz wyraźniej starają się pogłębiać jego charakter, dzięki czemu festiwal jadła i napitków nabiera wymiaru artystyczno-kulturalnego. Obok kojarzonych z rozkoszami podniebienia klasycznych inkarnacji smaku, ważnymi elementami wydarzenia staje się muzyka, sztuki wizualne a nawet moda.
Centrum wydarzeń wciąż pozostaje jednak kuchnia postrzegana tu poprzez filozofię poznawania i jednoczenia kultur poprzez stół. Clou tegorocznej edycji festiwalu będzie Stół Spotkania Kultur – multiartystyczna instalacja zbudowana z owoców, warzyw, kwiatów oraz potraw charakterystycznych dla Armenii, Izraela i Polski. Tematem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu będzie bowiem Armenia, jej kuchnia, obyczajowość i kultura. Podczas festiwalu wybrane lubelskie restauracje zaproponują gościom specjalne ormiańskie karty menu. Gościem specjalnym wydarzenia będzie związany z Armenią więzami krwi Robert Makłowicz.
Dodatkową atrakcję dla smakoszy stanowi organizowana w restauracji BelEtage lubelskiego Grand Hotelu kolacja na cztery ręce, którą poprowadzi Andrea Camastra w towarzystwie Artura Góry. Ciekawie zapowiada się też próba rekonstrukcji siedemnastowiecznego zielonego piwa biłgorajskiego, zapomnianego specjału franciszkanów z Puszczy Solskiej.

Miejsce: Lublin, Stare Miasto
Program: http://europejskifestiwalsmaku.pl/wydarzenia/
Czas: 3-11 września 2016

Cheese 2015 - degustacja
Cheese 2015 – degustacja

4. Terra Madre Slow Food Festival Central Europe, Kraków [strona]

Festiwal sympatyków idei slow food odbywa się w Krakowie od dwóch lat. W bieżącym roku wydarzenie zaplanowano na tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia. Mimo tego z pewnością nie będzie to choinkowy jarmark z piernikiem i marcepanem. Organizatorzy starają się nadać imprezie charakter płaszczyzny spotkania lokalnych producentów nawiązujących do tradycji wytwarzania miejscowych specjałów ze świadomymi pochodzenia i jakości konsumentów. Stąd Terra Madre należy traktować raczej jako miejsce spotkań, nawiązywania kontaktów i wymiany myśli niż typowy jarmark z chlebem ze smalcem na pajdy.
Z wydarzeniem łączą się dwie znane w środowisku postaci: Carlo Petrini, założyciel światowego ruchu Slow Food oraz Jacek Szklarek, szef polskiego oddziału Slow Food, który czuwa nad organizacją festiwalu.
Stoiskom wystawienniczym towarzyszą laboratoria smaku, warsztaty gotowania dla dzieci oraz program sceniczny – pokazy kulinarne znanych szefów kuchni, koncerty muzyczne, spektakle teatralne oraz tematyczne kolacje ze specjalnym menu organizowane w krakowskich restauracjach.
Udział w niektórych imprezach towarzyszących, na przykład w laboratoriach smaku, jest płatny i wymaga wcześniejszej rejestracji przez stronę internetową. Biletowane jest też samo wejście na halę Centrum Kongresowego – dorośli płacą 5 złotych, dzieci do 12 lat wchodzą bezpłatnie.

Miejsce: Centrum Kongresowe, Kraków
Program: http://terramadre.pl/#harmonogram
Czas: 16-18 grudnia 2016

Food Trucków
Festiwal Smaków Food Trucków – plakat informacyjny

5. Festiwal Smaków Food Trucków, Gdańsk, Poznań, Szczecin [strona

Food truck wjechał na polską scenę kulinarną nagle i zdaje się, że zatrzymał się na dłużej. Jedzenie podawane zza samochodowej lady raz tu, raz tam, ma swoich zwolenników, a niektórzy gotowi są podróżować szlakiem swoich ulubionych gastrowozów po całej Polsce. Okazji po temu jest ostatnio coraz więcej, bo nieliczne jeszcze do niedawna karmiące ciężarówki coraz częściej pojawiają się gromadnie w z góry ustalonym miejscu, tworząc festiwale smaku o zupełnie nowym obliczu.
Foodtruckowcy zdążyli się już mocno okopać w branży a ambicją prawdziwego operatora gastrowozu jest zaproponowanie czegoś wyjątkowego, czym będzie w stanie rozbudzić wyobraźnię swoich gości. Jedni polecają zatem burgery z byka, argumentują, że jego mięso ma lepszą strukturę niż mięso krowy. Inni zachwalają bułkę z długo pieczoną wieprzową łopatką, bo taka jest wyjątkowo delikatna. Zapiekanki z food trucków muszą być domowe. z własnoręcznie przygotowanymi sosami. Jeśli podawana jest kiełbasa, to ręcznie wyrabiana z domowym chrzanem i piklami własnego wyrobu. Ofertę uzupełniają frakcje orientalistów, którzy proponują lepione na miejscu pierożki gyoza oraz roślinożercy, którzy są zbawieniem dla wegetarian.

Jedno z wielu takich wydarzeń to Festiwal Smaków Food Trucków, który jawi się spontanicznym zlotem kilkudziesięciu gastrowozów, ale w gruncie rzeczy to zaplanowana i zorganizowana foodtruckowa impreza. Podobnie jak same gastrowozy, ich festiwal też jest mobilny, bo organizowany jest co jakiś czas w różnych miejscach w Polsce. Na facebookowym profilu można śledzić szczegóły.

BONUS: Europa na Widelcu, Wrocław [strona]

Należy też przynajmniej wspomnieć o organizowanym we Wrocławiu festiwalu Europa na widelcu, którego twarzami są Piotr Bikont i Robert Makłowicz. Z racji bardzo wczesnej daty tego wydarzenia, które w tym roku odbyło się 3 i 4 czerwca, dziś możemy już mówić o nim wyłącznie w czasie przeszłym, ale może warto zainteresować się nim za rok?

Osobiście wybranych przeze mnie pięć najciekawszych festiwali smaku w Polsce szczegółowo omówię w mojej kolejnej letniej audycji w JemRadio. Od samego początku towarzyszyć mi będzie Pan Makary, z którym najlepsze adresy na polskiej mapie świadomego smakosza będziemy Państwu polecać w lekkim, krotochwilnym wakacyjnym stylu. Na premierę zapraszam w środę od 20.00 do 22.00, a na powtórki w kolejne dni tygodnia według ramówki JemRadia dostępnej na radiowym Fanpage. Jak odbierać JemRadio, dowiesz się na www.jemradio.pl

  1. […] Każdy region naszego kraju słynie z lokalnych przysmaków, dlatego muzea w Polsce związane z jedzeniem uatrakcyjniają swoją ofertę, a ich lista nieustannie się powiększa. Jednak turystyka kulinarna to nie tylko muzea, ale również festiwale jedzenia skupione na przykład na konkretnych produktach, między innymi Festiwal Pieroga, Ziemniaka, czy Święto Ogórka. Inne ciekawe festiwale kulinarne w Polsce można znaleźć na stronie krytykkulinarny.pl. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Artur Michna
Artur Michnahttp://www.krytykkulinarny.pl
Artur Michna - krytyk kulinarny, publicysta, podróżnik, ekspert i komentator najbardziej prestiżowych wydarzeń kulinarnych, audytor restauracyjny, inspektor hotelowy, konsultant gastronomiczny

Teksty ―