Fakty i Mity

Odnośnik do komentowanego artykułu: “Fakty i Mity Extra. Nowa piramida żywieniowa”.

3 KOMENTARZE

  1. Nie do końca się z tym zgodzę, choć to mądre, co napisano, znaczy się co twierdzi Harvard. Optyka amerykańska nie do końca się przekłada na „ogólne” podejście do żywienia. Różni ludzie mają różne organizmy. Zapewne ze względu na poprawność polityczną, w tych badaniach nie brano pod uwagę takich cech jak przynależność rasowa, a o czym od dawna mówią sami zainteresowani. W USA, największą otyłościa i problemami wynikającymi z żywienia cechują się nie określone grupy społeczne, choć to też bardzo ważne, ale rasowe. Sami czarni mieszkańcy mówią, że nie mogą się odżywiać tak jak biali, bo np. szybciej tyją, szczególnie kobiety.
    Moim zdaniem nie da się stworzyć całkowicie i wyłącznie jeden piramidy żywieniowej. Mi się podoba piramida śródziemnomorska, ta związana z dietą śródziemnomorską, która właściwie niczym nie różni się od tej, tyle, że większy nacisk kładzie na ruch, wyróżnia jednak wino spośród innych alkoholi, ale bierze pod uwagę chociażby to, czego tu nie ma, a mianowicie „socjalizację”, czyli spożywanie posiłku podczas spotkań, powoli, zamiast samotnego, często w stresie i pośpiechu. Tego Harvard nie brał pod uwagę, bo tego nie da się zmierzyć naukowo, choć jak ktoś by chciał to pewnie i by to zrobił. W Azji istnieje zapewne jeszcze inne podejście do tematu, bo tam bierze się np. „atmosferę” albo „stan ducha”, podczas jedzenie. Nie od dziś wiadomo, że stres i emocje regulują cały organizm i wpływają na wydzielania się różnych substancji, np. hormonów. A to wpływa na cały organizm, także podczas spożywania posiłków, trawienia, itd. USA to nie Polska, mimo tego, że wielu chce się, czasami na siłę do nich upodobnić. Trzeba wiec traktować te badania z lekką dozą krytycyzmu.

    • Żartobliwie powiem, że „radzieccy uczeni”, czyli obecnie rosyjscy i chińscy, mają zapewne kompletnie odmienny kąt patrzenia i rosyjska czy chińska piramida żywieniowa, zupełnie inaczej wygląda. Skoro oni robią wszystko „inaczej niż amerykańscy imperialiści” to zapewne i z czasem usłyszymy zupełnie inne wnioski, szczególnie odnoszące się do zbawiennych cech spożywania ryżu, herbaty czy rosyjskiej wódki, bez zakąszania, rzecz jasna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.