Reminiscencje z Gruczna czyli bagażnik pełen smaków

Tegoroczny Festiwal Smaku w Grucznie, choć już przeszedł do historii, jeszcze długo pozostanie na moim podniebieniu. Do domu wróciłem bowiem z bagażnikiem pełnym smakołyków, podobnie jak kilkudziesięciotysięczna rzesza fanów Gruczna, która nie zawiodła także i w tym roku.
Reminiscencje z Gruczna - Festiwal

Wypakowałem już chyba wszystko. Jest jagnięca kiełbasa, jest piwo z kwiatem czarnego bzu, jest drahimski miód wrzosowy, są też miody kurzejewskie: chaberkowy i nawłociowy. Będę powoli je pojadał, wspominając wydarzenia minionego weekendu: kolację Trzy Znaki Smaku w chacie mennonickiej w Chrystkowie, rozpoczynające tegoroczną edycję akcji Kujawsko-Pomorska Gęsina na św. Marcina śniadanie w gruczeńskim magazynie GS-u, ale przede wszystkim magiczną atmosferę Gruczna nocą.

Krytyk Kulinarny Artur Michna przy stole w Chrystkowie

Chata mennonicka w Chrystkowie to doskonałe miejsce na kolację. Gdy kilka lat temu zwiedzałem ją po raz pierwszy, pomyślałem, że nawet najprostszy kąsek w trzystuletnich wnętrzach musiałby smakować zjawiskowo. Minęło tych kilka dodatkowych lat i część chaty doprowadzono do stanu, który organizatorzy akcji Trzy Znaki Smaku uznali za wystarczający do urządzenia w jednej z izb poglądowej kolacji złożonej z polskich produktów chronionych unijnymi znakami jakości.

Reminiscencje z Gruczna - stół, przekąski

Kolacja była kameralna, a o podanych przekąskach opowiedziała Monika Kucia, koordynatorka akcji. Na początek spróbowaliśmy przekąsek zimnych – bryndzy podhalańskiej, oscypka, kabanosów i plasterków jabłek grójeckich skropionych miodem drahimskim albo olejem rydzowym. Ten olej zresztą pojawił się też w kompozycji, którą uwielbiam – z drobno siekaną cebulą, doskonałą do żytniego chleba ale i najwłaściwszą do solonych śledzi.

Reminiscencje z Gruczna - stół, przekąski ciepłe

Podano też przekąski ciepłe – suskę sechlońską w plastrach boczku i redykołkę z konfiturą z wiśni nadwiślańskiej. Suska sechlońska świetnie sprawdziła się w towarzystwie chrupiącego boczku, nadając przekąsce lekko słodkawy acz przede wszystkim dymny smak, charakterystyczny dla śliwek tradycyjnie suszonych. Równie wyrazistym smakiem, choć w tym przypadku pochodzącym głównie od pestki, charakteryzowała się konfitura z wiśni nadwiślańskiej – doskonały i silny wiśniowy smak w sposób naturalny wzmacniał akcent przypominający amaretto. Po takim preludium kurczak nadziewany bryndzą podany ze skropionym olejem rydzowym kuskusem to już tylko formalność.

Stół - śniadanie prasowe

Słów kilka należy się też niedzielnemu gruczeńskiemu śniadaniu prasowemu, które zorganizowano w ramach akcji Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina. To właśnie w gruczeńskim GS-ie zainicjowano tegoroczną edycję, a gęsie przekąski śniadaniowe przygotował Artur Moroz. Podano sałatę z gęsią pieczenią i malinami, gęsie kiełbaski, pasztet z chrzanem a dla nieprzekonanych także sałatkę z mięsistych i aromatycznych letnich pomidorów.

[slideshow id=12 w=500 h=380]

Największa atrakcja poranka, ogromna kuprowa patelnia, pozostawała w rękach Macieja Nowickiego i Artura Szymańskiego. Obaj kucharze dzielnie smażyli na niej jajecznicę ze stu jaj, którą podali z dymką i plastrami parzonego półgęska tak jędrnego i aromatycznego, że, rozprowadziwszy pierwszy na podniebieniu, nieco się zapomniałem, a przy dziesiątym zapomnieniu oddałem się zupełnie. Od śniadania cierpię zatem na silny zanik pamięci i, choć się staram, nie mogę sobie przypomnieć absolutnie żadnych szczegółów naszej nocnej gruczeńskiej zabawy.

Jajecznica na śniadaniu prasowymByć może pamięć mi wróci, gdy znów przekąszę coś pysznego gęsiego. Na szczęście okazja będzie już wkrótce. 6 września wybieram się do Kołudy Wielkiej na Święto gęsi białej kołudzkiej.

Drżę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Artur Michna
Artur Michnahttp://www.krytykkulinarny.pl
Artur Michna - krytyk kulinarny, publicysta, podróżnik, ekspert i komentator najbardziej prestiżowych wydarzeń kulinarnych, audytor restauracyjny, inspektor hotelowy, konsultant gastronomiczny

Teksty ―