Kupą do Gruczna, mości Panowie!

Pleśniowe sery, różane konfitury, czereśniowe powidła, do tego zatrzęsienie wędzonek, nalewek, miodów i wszelkich słodyczy – krówek, kajmaków i andrutów, ale przede wszystkim ten niezwykły chrzanowo-miodowy przysmak do mięs, który poruszył mną do głębi. VIII Festiwal Smaku w Grucznie już w ten weekend!

Festiwal Smaku w Grucznie 2013 - droga

[box type=”note” style=”rounded” border=”full”]Słuchaj audycji Michała Turka w Radiu Plus na temat Festiwalu smaku w Grucznie[/box]

Ponad trzy godziny trwały prace trzech komisji konkursowych zwołanych w miniony poniedziałek do Gruczna celem wyłonienia zwycięzców tegorocznych konkursów na Smak Roku i Miód Roku. Trudno się dziwić, na konkursowy stół Festiwalu Smaku zawsze zjeżdżają najprzedniejsze specjały. W końcu każdy szanujący się niszowy producent wysokojakościowej żywności stawia sobie za punkt honoru nie tylko wystawić w Grucznie swój kram, ale przede wszystkim zdobyć tu wyróżnienie.

Artur Michna (Krytyk Kulinarny) z Gienem MiętkiewiczemKomisje oceniające zgłoszone produkty były dwie, ja miałem okazję obradować w ramach sekcji dziennikarsko-artystycznej i choć obrady przebiegały burzliwie i nie obyło się bez żywiołowych dyskusji, to jednak trzeba przyznać, że koledzy z sekcji kucharsko-branżowej podzielali zdanie kręgu dziennikarsko-artystycznego i ostatecznie obie komisji wskazywały podobnych faworytów.

Wyniki konkursu objęte są tajemnicą i publicznie zostaną ogłoszone podczas Festiwalu Smaku w sobotę, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abym podzielił się z czytelnikami własnymi odkryciami, aby mogli i oni spróbować najlepszych przekąsek tegorocznego festiwalu. Na co zatem warto zwrócić uwagę? Jakich smakołyków poszukiwać?

Bez wątpienia warto zlustrować stoiska producentów przetworów owocowych. Interesujące mogą okazać się powidła, te tradycyjne śliwkowe, smażone w kuprowych kadziach, gęste śliwkowością i lekko dymne w smaku, typowe dla Doliny Dolnej Wisły. Jednak godne uwagi są też powidła czereśniowe, przetwór bardzo rzadko spotykany, w strukturze rzeczywiście przypominający powidła ale i wielce różniący się od tradycyjnych czereśniowych dżemów czy konfitur. Nie zawiodą miłośnicy woni kwiatowych. Tegoroczne konfitury różane są bardzo dobre. Zachwycił się nimi nawet prof. Jarosław Dumanowski, który różanym przetworom poświęcił wpis na blogu.

Festiwal Smaku w Grucznie 2013 - przetworySzczególną uwagę warto poświęcić „Przysmakowi chrzanowemu do mięs i wędlin”, przetworowi niezwykłemu, który miałem okazję próbować po raz pierwszy. Wygląda niepozornie, bo to zółtawa pasta schowana w małym słoiczku z niepozorną etykietą. Faktycznie jest to przysmak, a wręcz mistrzowska i odważna kompozycja chrzanu, miodu i kilku innych dodatków, z której powstał swojego rodzaju gąszcz, jakoby chutney, a jednak produkt o zupełnie nowej jakości.

Przysmak chrzanowy

Do chrzanowego przysmaku przydała by się niepoślednia wędlina. Taką znajdziecie bez problemu. Już sam nie pamiętam, ile różnych kiełbas i wędzonek próbowałem podczas poniedziałkowego konkursu – nie mniej niż dziesięć, choć być może nawet i dwadzieścia. Będą imponujących rozmiarów gotowane szynki, choć zachwycą raczej te mniejsze, jak choćby całkiem niezła surowa dojrzewająca.

Festiwal Smaku w Grucznie 2013 - stół degustacyjny - wędliny

Nie zabranie serów, wszak nie bez powodu dla serów przygotowano na festiwalu specjalną serową aleję. Podczas konkursu próbowałem kilku, choć „dżersejowy blue” nie dał absolutnie żadnej szansy konkurencji – ani owczej bryndzy, ani goździkowi, ani nawet grillowanemu – bogaty, aromatyczny, słony, pleśniowy. Świetny!

Festiwal Smaku w Grucznie 2013 - sery Dżersejowy Blue

Cóż, do Gruczna więc, mości Panowie, do Gruczna! Festiwal Smaku zaprasza w sobotę i niedzielę. Nikt nie powinien się nudzić, bo oprócz stoisk i kramów organizatorzy przygotowali też koncerty, pokazy psów pasterskich i koni pociągowych, musztry ułanów i sztuki carvingu. Dla branżowców i dziennikarzy przygotowano warsztaty i seminaria w ramach akcji Trzy Znaki Smaku oraz Czas na gęsinę, o których słów kilka napiszę już po Festiwalu.

Festiwal Smaku w Grucznie 2013 - stół degustacyjny - jury konkursowe

Kupą zatem, kupą!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Artur Michna
Artur Michnahttp://www.krytykkulinarny.pl
Artur Michna - krytyk kulinarny, publicysta, podróżnik, ekspert i komentator najbardziej prestiżowych wydarzeń kulinarnych, audytor restauracyjny, inspektor hotelowy, konsultant gastronomiczny

Teksty ―