Kto pożarł kurczaka?

Takie pytanie zadałem sobie natychmiast po zakończeniu pierwszego odcinka nowego programu Tele5 Kurczak na ostro, który stacja nadała w minioną niedzielę. Reklamowano go jako połączenie talk-show i programu kulinarnego, rozbudzono emocje i podsycono nadzieje. Program jest polską inkarnacją formatu Endemola Dinner is served (Podano kolację), więc niejednemu od razu pociekła ślinka. Tymczasem… kolacji w ogóle nie podano!

Nie podano w zasadzie nic poza sałatką caprese, której trywialność podkreślały białe w środku i twarde jak buraki zimowe pomidory oraz sztucznie hodowana bazylia z doniczki. Sałatkę wykonali własnoręcznie goście programu: Hanna Bakuła i Radosław Majdan, którzy spotkali się w zaaranżowanym na kuchnię studiu i była to jedyna czynność kulinarna, której w ponadgodzinnym odcinku zdecydowali się podjąć. Przy kuchennym stole woleli porozmawiać o sobie, o swoich małżeństwach i rozwodach, o horoskopach i o stosunkach damsko-męskich, popijając wodą, której nalewanie kamery oddały nad wyraz skrzętnie. Hanna Bakuła nie omieszkała obwieścić, że kuchnia włoska jest niezdrowa, a Radosław Majdan dowodził, że piwo wcale nie tuczy. Gwóźdź programu, ów kurczak na ostro, który miał się piec w piekarniku sponsora w trakcie programu, nie został nawet z niego wyjęty. Cóż za kuriozum!

Dobrze, powiem krótko – oto obejrzałem program kulinarnie wulgarny, uwłaczająco bezmyślny, bezczelnie policzkujący widza, który miał prawo liczyć choćby na skrawki kulinarnej rozrywki.

Widz miał prawo liczyć, bo widz ogląda też programy emitowane przez inne stacje satelitarne. Weźmy choćby produkcje naszych sąsiadów zza Odry. Także i tam celebryci pojawiają się w kuchni, ale programy z ich udziałem wyglądają zdecydowanie inaczej niż u nas. Za przykład starczy podać emitowaną od kilku lat przez niemieckojęzyczną stację VOX serię Das Perfekte Promi Dinner, mutację Promi Dinner (Come Dine With Me) z udziałem gwiazd.

http://www.youtube.com/watch?v=2_bL1ukPv3M

W niemieckich programach gwiazdy rzeczywiście gotują, a kuchnia nie jest li tylko miejscem do autoprezentacji i pogadanek o wszystkim i niczym. Niemieckie gwiazdy wręcz idą na całość. W wielkim kulinarnym show Promi Koch Arena stają w kulinarnych szrankach z profesjonalistami, a całość komentują najlepsi niemieccy komentatorzy sportowi. Widownia zajęta jest do ostatniego miejsca, a potrawy ocenia kultowy już zespół jurorów: Heinz Horrmann (krytyk kulinarny), Katja Burghardt (naczelna Essen & Trinken) i Reiner Calmund (smakosz, były menadżer Bayeru Leverkusen). I to jest show! To są emocje! To jest kulinarna piłka nożna, to jest program do oglądania, to jest szacunek dla widza!

W Misiu Stanisława Barei ktoś ukradł z filmowego planu paróweczki. Kurczaka na ostro nikt nie ukradł, kurczak na ostro został w piecu, nietknięty nawet przez gości programu. Cóż jeszcze można dodać? Chyba tylko tyle, że kolejna emisja Promi Koch Areny na VOX już 17 kwietnia o 20.15. Już dziś nastawiam sobie budzik, bo będę oglądał.

Za pikantnego kurczaka Tele5 dziękuję.

  1. oglądałem pierwsze 5 minut. Dłużej nie mogłem. Później jeszcze przełączyłem, czy sytuacja rozkręciła się, ale było drętwo. W sumie czego się po TELE 5 spodziewać. No i pora nadawania taka, że chyba sam producent nie wierzy w powodzenie tego projektu.

  2. Czasami zaluje, ze nie mam polskiej telewizji, jednak po takich recenzjach jak ta, zdecydowanie nie zaluje i wole jednak pozostac przy kulinarnych programach BBC…

  3. Witaj Krytyku, chyba jeszcze sie tu u Ciebie nie pojawilam 🙂
    Mnie nachodzi taka refleksja: moze polskich gwiazd nei cieszy gotowanie? Bo przeciez niekoniecznie trzeba umiec by powstal ciekawy program, wystarczy pasja…

    A przeczytalam z wielkiej ciekawosci, przyciagnal mnie Radek, jakis mam do niego sentyment 😀

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Artur Michna
Artur Michnahttp://www.krytykkulinarny.pl
Artur Michna - krytyk kulinarny, publicysta, podróżnik, ekspert i komentator najbardziej prestiżowych wydarzeń kulinarnych, audytor restauracyjny, inspektor hotelowy, konsultant gastronomiczny

Teksty ―