Agnieszka Perepeczko – między Kociewiem a Australią

W miniony weekend w kociewskiej wsi Subkowy zorganizowano Sympozjum kulinarne „O jeściu na Kociewiu”. Sympozjum stanowiło część obchodzonego co pięć lat Kongresu Kociewskiego i, choć zorganizowano je po raz pierwszy, okazało się wydarzeniem udanym, a nadto wielce smacznym. Trudno się dziwić, skoro za przygotowanie kociewskiego stołu odpowiadała Krystyna Gierszewska, przewodnicząca Kociewskiego Forum Kobiet, postać ściśle związana z tematyką regionalnej kuchni Kociewia.

Uczestników sympozjum częstowano bombonami z dekla (ręcznie robionymi cukierkami z patelni), a każdy gość dostał na drogę eleganckie pudełko z kociewskimi fefernuskami (korzennymi pierniczkami). Na stole pojawił się szandar, golce kraszone słoniną, kapusta z wieprzowiną, karkówka duszona w warzywach, ruchanki, placki ziemniaczane, pierogi i naleśniki.

Gościem specjalnym sympozjum była Agnieszka Perepeczko, autorka książek poradnikowych dla kobiet, miłośniczka zdrowego stylu życia i zdrowej kuchni, do niedawna kreująca jedną z postaci w serialu „M jak miłość”. Agnieszka Perepeczko pojawiła się na Kociewiu w przeddzień wyjazdu do swojego rancho w Australii, gdzie zamierza spędzić zimę. Podpisywała książki, barwnie opowiadała o swoich perypetiach filmowych oraz poprowadziła pokaz gotowania kociewskich klusek. Agnieszka Perepeczko przyznała, że wcześniej nie słyszała o Kociewiu ani o kociewskiej kuchni i zauważyła, że regionowi brak spójnej promocji.

Elementem w budowaniu świadomości kuchni kociewskiej jest bez wątpienia najnowsza książka Krystyny Gierszewskiej „Dawne smaki Kociewia”, która podczas sympozjum miała swoją premierę. Krystyna Gierszewska przywołuje w swojej książki potrawy i smaki znane większości Kociewiaków z dzieciństwa. Znajdziemy tam przepisy na takie sztandarowe pozycje kuchni kociewskiej jak zylc, brukiew, zupę klopsową, kurę w potrawce, brukowce, grys czy szpajzę.

Autorka uczy, jak upiec chleb, zrobić makaron, zagnieść ciasto na pierogi, uwędzić swojską kiełbasę, przygotować okrasę czy upiec gęś. Zdradza też sekrety domowych przetworów, podaje przepisy na domową czekoladę, owsiane cukierki oraz potrawy, które wpisała na Listę Produktów Tradycyjnych: wspomniane już fefernuski kociewskie oraz grochowinki kociewskie (chruściki).

  1. Czy pani Agnieszka wpadła na jarmark przejazdem?!
    Myślę, że była zaproszona. Wypadało poszperać godzinę w necie, dowiedzieć się cokolwiek na temat żarcia kociewskiego i to byłoby odebrane przez wszystkich z sympatią. Nie interesuje mnie gdzie pani Agnieszka spędzi zimę. Znacznie bardziej jestem zainteresowany poziomem imprezy, możliwością nabycia gdzieś tam ciekawostek kulinarnych tego regionu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Artur Michna
Artur Michnahttp://www.krytykkulinarny.pl
Artur Michna - krytyk kulinarny, publicysta, podróżnik, ekspert i komentator najbardziej prestiżowych wydarzeń kulinarnych, audytor restauracyjny, inspektor hotelowy, konsultant gastronomiczny

Teksty ―